top of page

Kristel Aer esineb Helsingi esindusoreli avapidustustel


Kristel Aer. FOTO CÄROL LIIS METSLA

Selle uudise ilmumise hetkel, laupäeva, 6. jaanuari õhtul esineb Helsingi esinduskontserdisaalis Musiikkitalos uue monumentaalse oreli avapidustustel Eesti organist Kristel Aer. See sündmus on tähiseks ka Eesti oreliajaloos ja interpretatsioonis. Erakordne instrument valmis aasta alguseks, orel on Põhjamaade suurim ja modernseim, võimaldades arvuti kaudu ka uusi, seni harva kasutatavaid mänguvõimalusi. Orel pühitsetakse sisse nädalapikkuse pidustusega, millele elab kaasa kogu Soome kultuurirahvas.


Avalöögi andis pidustustele Prantsuse staarorganist Olivier Latry välja müüdud saalis. 6. jaanuari maratonkontserdil esitab Kristel Aer Soome organistide keskel sellel instrumendil ainult Eesti muusikat, viies Soome kõlamaailma ka Eesti panust maailma oreliajaloos. Kristel Aer osaleb ka kontserdieelses kohtumises publikuga, arutledes üldistel oreliteemadel.

Helsingi Musiikkitalo uus orel.

Võimsa pilli ehitas Austria firma Rieger, pilli maksumus oli üle 4 miljoni euro. Uus orel on nn hübriidorel, mis sobib erinevate ajastute ja stiilide mängimiseks. Oma osa pilli sünniloos on ka hiljuti lahkunud kuulsal Soome heliloojal Kaija Saariahol, kes annetas pilli ehituseks miljon eurot.


Eesti oreli ja interpretatsiooni teema oli ajakirja Muusika fookuses detsembrinumbris. Intervjuud Kristel Aeruga võib lugeda siit https://www.ajakirimuusika.ee/single-post/kristel-aer-oleme-vana-orelimaa-ja-peame-seda-endale-rohkem-teadvustama Andres Uibo sissevaadet Eesti orelitest samas numbris võib lugeda siit https://www.ajakirimuusika.ee/single-post/eestimaa-orelid

Eesti on samuti orelimaa, meie oreliajalugu on vaja teadvustada rohkem, kui senini oleme teinud. Pikemalt Musiikkitalo uuest orelist ka Muusika veebruarinumbris.


277 views

Comments


bottom of page