top of page

Janno Trump Clarity Ensemble. “Up North”


Janno Trump Clarity Ensemble toob albumil “Up North” kokku traditsioonilise jazztrio ja keelpillikvarteti. Klassikalise muusika koolitusega instrumentalistide ja jazzmuusikute koostöös pole iseenesest midagi enneolematut, küll aga võib oletada, et see on üsna suur samm Trumpi kui helilooja arenguteel. Hoolimata oma noorusest on bassimängija muusikaline pärand kohalikus kontekstis juba praegu üsna arvestatav ning Clarity Ensemble projekt ei ole tema jaoks ka esimene, kus bändiliidri koormat tuleb kanda.

“Up North” on sündinud ajal, mil Trump studeeris Amsterdami konservatooriumis ja sai uue perspektiivi sellele, mis tol hetkel oli “üleval põhjas”. Sama mitmetähenduslikult kihistuv, nagu on albumi nimi eesti keeles, on tegelikult ka kogumik ise. Tugeva ansamblimängu taustaga Trump on suutnud seda rakendada ka Clarity Ensemble’i juures. Ükski instrument, sealhulgas bass ise, ei tõuse liialt esile, vaid lubab kuulajal nautida tervikut, milles igal mängijal on oma selge ja valdavalt ühtlane roll. Žanrile iseloomulikud pikad kompositsioonid ei väsita, vaheldust on neis piisavalt ning kesksed teemad-motiivid on suudetud ka stuudioolustikus maitsekalt unikaalseks interpreteerida.

Kui Trumpi mõjutused bassimängijana on suuresti funk- ja fusion-muusikas, siis “Up North” albumil avab ta end pigem heliloojana, kes ennast ühte kindlasse nurka ei taha kinni mängida. Kui siiski otsida kogumikule keskset narratiivi, siis on selleks põhjamaine kargus. Jah, see võib olla ka tunnetuslik, kuid isegi sambalikult võnkuvas loos “It’s About Time” või klezmer-esteetikaga flirtivas palas “The Children of Osdorp” pole lõpuni oma juuri peita võimalik. Albumi ainsas laulus, jazzilikus pop-ballaadis “City Romance” astub külalisena üles populaarne Skandinaavia lauljatar Viktoria Tolstoy. Kui esiti tundub üksiku, vokaaliga loo lisamine instrumentaalkogumikule pisut võõrastav, siis tegelikult sobitub see tervikusse üllatavalt hästi ning resoneerib ka Tolstoy enda senise loominguga ideaalilähedaselt.58 views

Comments


bottom of page