top of page

“Klaverisuvi”– uus suvine festival!



Eesti rikkalikule suvefestivalide skeenele on tekkinud üks uus omalaadne sündmus – “Klaverisuvi”. Tänavu 4.–11. juulil Pärnus, Narvas ja Jõhvis toimuv festival tõstab fookusesse soolopianismi. Soolokontsertidega astuvad üles hinnatud klaverikunstnikud Vadym Kholodenko (Ukraina/Luksemburg), Antti Siirala (Soome/Saksamaa), Dina Yoffe (Iisrael/Saksamaa) ja meilt Age Juurikas.

Paralleelselt klaveriõhtutega viime Pärnu muusikakooli ruumides läbi rahvusvahelise meistriklassi, kus osaleb kuus väljavalitud noort säravat pianisti - meilt Tähe-Lee Liiv, Hans Matthias Kari ja Mattias Heina, Chaebin An Lõuna-Koreast, Noa Kapelyushnik Iisraelist ja Yukimi Okuda Jaapanist, keda õpetavad festivalil üles astuvad meistrid Dina Yoffe ja Antti Siirala. Mõlemad õppejõud on sagedased žüriiliikmed olulistel konkurssidel ja annavad pidevalt meistrikursusi kõikjal maailmas.

Dina Yoffe.

Viiepäevase kursuse järel näitavad noored interpreedid oma oskusi galakontsertidel Pärnu kontserdimaja suurel laval ning kahel lõppkontserdil Narva Linna Sümfooniaorkestri ees (dirigent Anatoli Štšura) Narva Geneva ja Jõhvi kontserdimajas.

Narva linna sümfooniaorkester ja dirigent Anatoli Štšura.

Festivali idee seisneb klaverimängu huvilistele Eestis uue rahvusvahelise platvormi loomises, kus on ühendatud omavahel põnevad klaveriõhtud ja meistrikursused. Mujal laialt levinud rahvusvahelised suvised meistrikursused toovad ehk ka meie klaveriellu uut hingamist ja loovad uusi võimalusi. Festival esitleb meistriklassi valitud kuut noort pianisti kui tulevikutegijaid ja annab neile võimaluse oma kogenud kolleegide kõrval särada. Eesti noortele pianistidele on boonuseks üks eraldatud täisstipendium, mis võimaldab meistriklassis osaleda tasuta.


Klaveriõhtu fenomen

Klaver on universaalne pill ja selleta ei toimu pea ühtegi muusikafestivali. Klaveriõhtu aga on omaette žanr, mille au sees hoidmine annab kuulajale võimaluse osa saada intiimsest kooslusest, mida pakub rikkaliku klaverirepertuaari ja pianisti isiksuse sümbioos. Ent mida oodata ühelt vaheajaga klaveriõhtult? Ja miks peaks üks klaveriõhtu üldse olema kahe poolega? Digi- ja tehisintellekti ajastul ei pruugi selle peale tullagi, et ürituselt, kus üks pianist valgusvihus ja suhteliselt liikumatult kaks tundi musta värvi pilli taga istub, saab külastaja lahkuda teistsuguse inimesena, kui ta oli sinna tulles.

Klaverirepertuaari kuldvara pärineb XIX sajandi ümbrusest, mil muusika oli muutunud poeetiliseks, subjektiivseks ja metafüüsiliseks. Romantismiaegne isiksusekultus tõi tähelepanu keskpunkti Kantilt pärineva geeniuse kontseptsiooni: säravad virtuoosid nagu Liszt ja Paganini viisid publiku ekstaasi. Kindlasti on virtuoossus ajas muutunud, aga selle transtsendentaalsus hoiab pinget jätkuvalt üleval ka tänapäeval ning täidab suured saalid põnevil kuulajatega. Võiks öelda, et kahe poolega klaveriõhtu läbiviimine on pianisti jaoks tema tegevuse kõrgeim eesmärk. Selle eelduseks on esitatava repertuaari eelnev pikemaajaline ja põhjalik läbitöötamine, ülesehitamine ning pianistliku vormi ajastamine. Nii esinejale kui ka kuulajaile teeb soolokontserdi põnevaks sündmuse kordumatus ja ainulaadsus, mis lisab maagilisust.


Festivali pianistid

Festivali avab 4. juulil Ukraina päritolu pianist Vadym Kholodenko. Teda võib tõesti nimetada virtuoosiks, kel on taskus esikoht mainekatelt Schuberti ja Sendai konkurssidelt. Tema tegevust kroonib aga kuldmedal pianismimaailma ehk kõige kaalukamalt, Van Cliburni nimeliselt konkursilt 2013. aastal Texases, just see avas talle maailmalavade uksed.

Vadym Kholodenko.

5. juulil saab kuulda Soome ühe kõige hinnatuma pianisti Antti Siirala klaveriõhtut. Tegemist on väga kõrge mängukultuuriga klaverikunstnikuga, kes õpetab ka Müncheni muusikakõrgkoolis. Ta on tunnustatud Beethoveni-mängija, mille tõendiks on esikoht mainekalt Beethoveni konkursilt Viinis 2000. aastal. Tema karjääris on samuti oluline verstapost kuulsa Leedsi konkursi võitmine 2003. aastal.

Antti Siirala.

6. juulil astub sooloõhtuga üles Lätis sündinud maailmakuulus pianist Dina Yoffe. Ta on väga hinnatud – juba ammu maailmakuulsuse saavutanud sütitav muusik, kes esineb nimekates saalides, ja on samuti klaveriõppejõud, kes juhendab meistrikursusi kõikjal maailmas. Yoffe talent tuleb eriti esile tema Chopini ja Schumanni tõlgitsustes. Sellel kontserdil kõlab tema esituses ka suurejooneline Chopini 3. sonaat.

7. juulil esindan festivalil Eestit aga mina ise!

Täpsemat infot uue festivali kohta leiab aadressilt www.klaverisuvi.ee

Age Juurikas.

bottom of page