“i nagu interpreet” on Muusika rubriik, kus saavad sõna Eesti interpreedid – oma saabuvate kontsertide ja kontserdikavade kaudu. Seekord räägivad Mati Turi ja Martti Raide lähemalt oma kontserdist 31. märtsil Jõhvi kontserdimajas ja 6. aprillil Estonia kontserdisaalis, kavas Schubert, Tšaikovski, Kapp, Tamberg, Saar.
Kuidas kujunes teie kontserdikava, miks valisite kavva just need teosed?
Martti Raide: Kõnealune kava on muusikaline austusavaldus Georg Otsa laulukunstile ja oli algselt ajastatud tema 100. sünniaastapäevale (7. aprillile 2020 planeeritud kontsert jäi eriolukorra tõttu ära) ning see koosneb sajaprotsendiliselt Otsa esitatud repertuaarist. Paljud neist lauludest olid teada-tuttavad juba helikandjatelt, kuid täieliku selguse saamiseks käisin teatri- ja muusikamuuseumis, süvenesin tema kontserdirepertuaari ja tutvusin seal asuvate kavadega. (Muuseas, palju neid just pole.) Selle kava tuumikuks olevad teosed (Schubert, Tšaikovski, Kapp, Tamberg) esitas Ots koos Eugen Kelderiga 19. oktoobril 1969. a Kadrioru lossis. Lisasime siia kimbu Mart Saare laule, kuna Saar oli Otsa kavades pidevalt ja arvuliselt on ta esitanud (ka salvestanud) Saare laule rohkem kui ühegi teise helilooja vokaalkammermuusikat.
Millised on teie unistused interpreedina, mida soovite tulevikus tingimata teostada?
Raide: On mõned oopused, mis veel ootavad oma järge, mõned saalid, kus tahaks esineda. On ka teoseid, mida tahaks kindlasti salvestada. Tunnistan, et see on n-ö avatud nimekiri soovidest – ühtede täitumisel lisatakse sinna kohe uusi.
Peamine soov on aga (eriti praeguse “koroonapitseri” all) olla laval. Nautida neid tähendusrikkaid hetki geniaalsete heliloojate muusika ja osasaamisele häälestunud publikuga.
Mati Turi: Ma soovin, et see käesolev koroonajama muusikas ja muusikute elus läbi saaks.
Millised on olnud teie viimase aja suurimad elamused?
Raide: Lumevalgus ja lumevaikus.
Turi: “Jazzkaarel” toimunud Liisi Koiksoni kontsert. Ma ei ole tükk aega muusikute poolt nii professionaalselt esitatud kontserdil viibinud.