top of page

XXXV rahvusvahelised trompetipäevad



Rahvusvahelised trompetipäevad on pika ajalooga festival, mis koosneb kontsertidest,meistrikursustest ja konkursist. Tänavu peeti festivali 31. märtsist 7. aprillini ja see toimus juba 35. korda. Festivali korraldab Aavo Otsa Muusikastuudio MTÜ, mille kunstiline juht on trompetist ja pedagoog Neeme Ots. 

 

Kuulsad esinejad ja rahvusvaheline vaskpillifoorum

Tänu maestro Aavo Otsa pikaaegsele tööle on Eesti üks trompetimeelsemaid riike maailmas. Trompetipäevadel on esinenud maailmas tuntud solistid, kuulsad professorid ning brassansamblid. Kokku on festivali külastanud üle 50 artisti kogu maailmast. Kontserte antakse Tallinna mainekaimates saalides ja kirikutes. Ka tänavu saabusid Eestisse oma teadmisi ja oskusi edasi andma maailmas tuntud artistid ja õppejõud. Seekordsel festivalil esinesid näiteks Grammy laureaat Charlie Porter New Yorgi ülikoolist, Hispaania riikliku orkestri esitrompet Adan Delgado Illada, tunnustatud hispaania trompetipedagoog Judit Martin Gonzalez, Hiina talent, Tampere filharmoonia soolotrompet Xiang Guo, Brasiiliast pärit, praegu Liverpooli sümfooniaorkestri soolotrompet Fabio Brum jpt. Eesti artistidest astusid üles dirigent Kristjan Järvi, trompetist Neeme Ots, trombonist Toomas Vana (Rahvusooper Estonia 1. tromboon), pianistid Jaan Ots ja Ralf Taal ning Tallinn Brass Academy. Adan Delgado Illada ja Ralf Taali kava “Retk läbi modernse hispaania muusika” tuli mais esitusele ka rahvusvahelise trompetigildi (The International Trumpet Guild) kongressil Los Angeleses. Meistriklassitunde andsid mainekas hispaania pedagoog Judith Martin Gonzalez, leedu muusika- ja teatriakadeemia külalisprofessor Adomas Kontautas jt.



Esmakordselt oli trompetipäevade kavas ka konverents “Rahvusvaheline vaskpillifoorum”. Selle eesmärk oli esitleda uut valdkondlikku kirjandust, muusikat ja uusi instrumendimudeleid ning arutada uute tendentside ja ideede üle maailma eri paikadest kohale tulnud vaskpillimängijate toel, leida täiendavaid võimalusi eesti heliloomingu ja valdkondliku kirjanduse tutvustamiseks





rahvusvahelisele vaskpillikogukonnale. Adan Delgado Illada tutvustas konverentsil Helena Tulve soolotrompetiteost “As if Dreaming”, mis kõlas ühtlasi tema esituses Eesti esiettekandes Hopneri majas. Samuti oli vaatluse all Timo Steineri uudisteos brassansamblile ja kahele solistile, spetsiaalselt selle sündmuse tarvis kirjutatud “Need sõnad …”. Selle esitasid kontserdil solistid Neeme Ots ja Toomas Vana ning Tallinn Brass Academy Kristjan Järvi juhatusel. Tegu on esimese sellisele koosseisule loodud eesti helilooja teosega. Veel tutvustati konverentsil rootsi helilooja, Eestis seni vähe tuntud Stefan Johnssoni vaskpillimuusikat, kes viibis ka ise kohal. Raamatutest olid fookuses prof Susan Barber Kahro (Kanada) uurimistöö “Influences of Estonian Trumpet”.

 

Trompetitalendid

Väga oluline festivali osa on “Trompetitalentide” konkurss. Seekord oli osalejad rekordiliselt palju – üle saja – kümnest riigist: Eesti, Läti, Leedu, Poola, Ungari, Soome, Hispaania, Portugal, Hiina ja Korea. Sellel saavad võistelda mängijad vanuses 5–35 eluaastat.

Juba alates 2008. aastast tehakse koostööd Hispaania kuulsa brasspille valmistava firmaga Stomvi, mis on igal aastal pannud välja kaks grand prix’d kahe trompeti näol, ühe keskastme ja ühe professionaalide kategooria pilli. Nõnda on aastate jooksul endale kvaliteetsed instrumendid saanud ka mitmed Eesti trompetistid. Esimest korda pani preemia välja ka Eesti Sinfonietta ning professionaalide vanusegrupi võitja Francisco Gaspar Tomas Lopez esineb juba järgmisel hooajal koosseisu ees solistina. Professionaalide vanusegrupi esikoha rahalise preemia pani välja Lux Express.

Eesti rahvuskultuuri fondi välja pandud parima eesti trompetisti stipendiumi pälvis MUBA õpilane, V-vanusegrupis võistelnud Triin Ustav, kes sõidab stipendiumi toel rahvusvahelise trompetigildi konverentsile Los Angeleses. Noorematele vanusegruppidele pani pillitarvete näol preemiad välja ka Pillimaailm.

Võistlust hindas I–V vanuserühmas žürii koosseisus Judith Martin Gonzalez (Hispaania), Neeme Ots (Eesti), Adomas Kontautas (Leedu), Priit Sonn (Eesti), Adan Delgado Illada (Hispaania), Gatis Gorkuša (Läti) ja professionaalide kategoorias Helena Sinisalo (Soome), Fabio Brum (Brasiilia/Portugal), Adomas Kontautas (Leedu), Adan Delgado Illada (Hispaania), Xiang Guo (Hiina/Soome), Neeme Ots (Eesti).



V vanuserühmas grand prix’ võitnud Jaemin Park oli visiidist Eestisse vaimustunud. Talle jättis sügava ja sooja mulje teda siin saatnud kontsertmeister ja ka kõik teised, kes teda konkursil toetasid. Trompetit hakkas ta õppima 11-aastaselt ja sattus selle pilli peale tänu kooliorkestrile. Trompeti valis ta oma instrumendiks seetõttu, et talle meeldis väga selle võimas ja energiline kõla. Ta on küll Koreast pärit, aga elab juba aasta aega Pariisis ning Euroopas on tema meelest väga tore õppida, kuna see piirkond on kultuurist ja ajaloost rikas.



Täiskasvanute kategoorias grand prix’ pälvinud Francisco Gaspar Tomas Lopez on pärit Hispaania väikelinnast ja toonitab oma trompetiõpingute puhul, et lapsena puhkpilliansamblis kaasa lüüa oli väga tore ning sealt on ta saanud väga head sõbrad. “Trompetitalentidest” on ta teadnud juba ligi kümme aastat, aga ei saanud varem kunagi oma muid plaane sellega klappima, ehkki oli juba ammu mõelnud osaleda. Nüüd, kui vanuselimiit hakkas uksele koputama, organiseeris ta omale siiasõidu ja on selle kogemuse eest väga tänulik. Tänu ERASMUSe programmile viibis ta siin pikemaltki, kuulas kammeransamblitunde EMTAs ja leidis, et meie muusikaakadeemia ja siinne õpetus on väga kõrgel tasemel. Ka konkurss oli igati hästi korraldatud ja kõik võimalused osalistele loodud. Eriti meeldisid talle žüriiliikmete antud kontserdid, ka klaverisaatjad Jaan ja Meeli Ots mängisid inspireerivalt. Tema meelest oli siinne õhkkond seesugune, mis võimaldas võistlejatel tunda end nagu kodus. Sedalaadi sündmused pole tema hinnangul olulised mitte ainult muusikutele, kes saavad võimaluse esineda, vaid oleks vaja, et ka laiem üldsus saaks sellest muusikast ja muusikutest teada. Nüüdsel sotsiaalmeedia ajastul on eriti tähtis kokku puutuda elava ettekandega ja mitte ainult kontserdil, vaid ka konkursil, kuhu paljudel kuulajatel on suur huvi tulla. Oluline on palju ja eri stiilides muusikat kuulata. Igal inimesel on oma, veidi isesugune maitse. Pillimäng annab võimaluse seda muusikat taasluua, mis iganes pill sul siis ka ei ole. Seega kuulata, nautida ja siis ise mängida ja teha seda nii, et publik omakorda naudib sinu esitust. Ja juba järgmine aasta toob ta Eestisse tagasi – esinema.


 

Konkursi tulemused


I vanuserühm (kuni 9-aastased)

I koht Jaan Laul, Uku Nurmetalo

II koht Alvar Kralik, Gregory-Marcus Lensment, Frank Mazurtšak

III koht Lorenna Floriana Juhanson, Amir Dibou (kõik Eestist)


II vanuserühm (10–11-aastased)

I koht Fabian Kijevič (Leedu)

II koht Emilis Rahimli (Leedu), Deen Zhu (Hiina/Soome)

III koht Pärtel Sarapu (Eesti)


III vanuserühm (12–13-aastased)

I koht Daniel Hugo Petkević (Leedu)

II koht Gustas Kriukonis (Leedu)

III koht Alfred Vürst (Eesti)


IV vanuserühm (14–16-aastased)

I koht Tong Liang (Hiina)

II koht Viktoria Klimas (Poola)

III koht Jonas Školnas (Leedu)


V vanuserühm (17–19-aastased)

Grand prix Jaemin Park (Korea)

II koht Haolin Gu (Hiina)

III koht Elza Plostniece (Poola)

Eesti rahvuskultuuri fondi Aavo Otsa nimeline parima eesti trompetisti stipendium Triin Ustav (Eesti)


Professionaalid (kuni 35-aastased)

Grand prix Francisco Gaspar Tomas Lopez (Hispaania)

II koht Mateusz Zimnik (Poola)

III koht Andras Behan (Ungari)

 

62 views
bottom of page