top of page

Tallinna laste jazzifestival "Kräsh"



10. juunil stardib Tallinna laste jazzifestival "Kräsh". Festivali rikkaliku programmiga saab tutvuda siin: https://festivalkrash.ee/ "Kräshi" projektijuht MARIS ALJASTE räägib uuest põnevast sündmusest lähemalt.

Kust sai alguse idee rajada laste jazzifestival "Kräsh"?

Maris Aljaste: Tallinna laste jazzifestival "Kräsh" on festivali "Jazzkaar" ja Eesti Jazzliidu pikaaegne unistus, mis sai teoks tänu koostööle UNESCO "Muusikalinn Tallinnaga". Rütmimuusikast inspireeritud ja spetsiaalselt lastele ja noortele loodud muusikafestival kostitab osalejaid õpitubade, kohtumiste, vestlusringide ning kontsertidega.

Mis on kavas, milliseid esinejaid valisite?

Festivali programmi teeb eriliseks tõsiasi, et see on sündinud koostöös laste ja noorte endaga ning peegeldab suuresti ka nende muusikalisi eelistusi. Nii on kahepäevase jazzipeo peaesinejateks Eurovisioonil Eestit esindanud lauljatar Alika, vokaalvõlur ja muusik Kadri Voorand koos löökpillimängija Silver Sepaga, laulu ja tantsuga särtsakaid elamusi loov Tanja Mihhailova & Band, Eesti räpitaeva staar villemdrillem koos popmuusiku Karl Killinguga ja pere kõige pisematele mõeldud lustakas Lolala kontsertetendus koos live bändiga.

Festivali kõige erilisemaks kohaks on noortelt noortele lava Noorsooteatri black box'is, kus astub üles 11 lastest ja noortest koosnevat koosseisu. Nii rõõmustavad meid näiteks Siim Aimla ja Hanna-Liina Võsa juhendamisel MUBA bigband ja solistid; noorte seas populaarse Drive It Up kitarrikooli ansambel Crash; meeldejääva käekirjaga noorte folkansambel Uurikad, Meero Muusiku vokaalansambel Indigo, mida juhendab Estonian Voices'ist tuntud Maria Väli; Gustav Adolfi gümnaasiumi muusikakooli andekad rütmimuusika ansamblid; kaunist heliruumi loov Arsise kellade kooli noorteansambel. Lisaks tuuakse kuulajateni elamusi Saue Muusikakooli ansambli, laulustuudio "Laulumarjad" laululindude ning andekate Muusikalikooli lauljate poolt.

Tõelise maiuspalana saab kuulda Tallinna laste jazzifestivali "Kräsh" muusikalaagrite raames loodud ansambleid, mida juhendavad rahvusvahelise kogemusega laulja, helilooja ja laulja Pille-Rite Rei ning bändidest tuntud trummar Ahto Abner.

Lisaks pakub programm üllatusterohkeid tegevusi põnevate töötubade ning muusikutega kohtumiste näol. “Kohtumine muusikuga” on vestlusformaat, kus lapsed ja noored saavad kuulda artisti muusikuks olemise rõõmudest ja muredest, inspiratsioonist, tööfilosoofiast jpm. Mõtteid saab vahetada nii Ingeri kui ka Nukuteatri näitlejatega. Avatud töötoad kombivad loovmõtlemise piire ning aitavad oskusi edasi arendada. Nii saab võtta osa Aafrika trummide või Fred Rõigase beatboxi töötoast; meisterdada Noorsooteatri Nukuteatrimuuseumis teatrilava makette; osaleda Vivita loomeinkubaatori interaktiivse projektsiooni installatsioonis, mille sees olles saavad lapsed end liigutades ise heli tekitada; ning joonistada oma muusikapala.

Milles nägid vajadust teha sellist festivali just lastele ja noortele? "Kräshi" missiooniks on laste ja noorte rütmimuusika juurde toomine, nende muusikapisikuga nakatamine läbi inspireeriva kontsertide- ja töötubade programmi. Leiame, et noorte huvi rütmimuusika ja rütmimuusika instrumentide vastu on aastast aastasse suurenenud ja seda just ka algkooliealiste seas. Kahepäevane muusikafestival loob võimaluse koosmusitseerimiseks, oma teadmiste ja oskuste arendamiseks ning miks mitte ka esimeseks kokkupuuteks improvisatsiooniga. Loodame, et festival äratab lastes huvi ning motivatsiooni muusikaga tegelemist kas siis alustada või sellega hoopis pikas perspektiivis jätkata!

40 views
bottom of page