top of page

Susanna Aleksandra “The Siren”


Osavalt jazzi popimate ning veidi improvisatoorsemate vormide vahel kulgev, silmatorkava, kirju ja samas maitseka kaanepildiga “The Siren” on oma olemuselt vägagi rahvusvaheline vokaaljazzi album. Eesti lauljatari Susanna Aleksandra Veldi see album oli algselt mõeldud Jaapani turule ning ilmuski seal juba möödunud aastal. Muusikutena osalevad albumil soomlased Joonas Haavisto klaveril ja süntesaatoril, Joonas Tuuri kontrabassil ja Ville Pynssi trummidel. Albumi andis Jaapanis pealkirjaga “Souls of the Night” välja sealne leibel Blue Gleam, pisut erinev Euroopa versioon ilmus nüüd Soome tegusa plaadifirma Eclipse Music all.

Susanna Aleksandra ise on elanud Soomes, Pariisis, Los Angeleses. Albumi palade esitus on läbivalt ühtlase ning igati nauditava tasemega, kuid nende taustast paistab välja täpselt samasugune kirevus ning multikultuursus. Jazzistandard “Blame It on My Youth” pärineb näiteks juba aastast 1934 ning seda on interpreteerinud terve plejaad muusikuid, Frank Sinatra ja Julie London teiste hulgas. Melanhoolselt romantiline Haavisto arranžeeringus “Ruusu Laaksossa” on soome rahvalaulul põhinev ning ühtlasi ainus soomekeelne pala muidu ingliskeelseks jääval 11 palaga albumil. Põhiliselt on tegemist aga Susanna Aleksandra omaloominguga ning leidub paar Haavisto kirjutatud pala.

Pisut ootamatu ja samas meeldiv on kuulda Susanna Aleksandrat siin-seal skättimas. Meenub, et levinud legendi kohaselt leiutanud scat-tehnika ehk mõttetuna kõlavate silpide kokkupõimimise umbes sada aastat tagasi Louis Armstrong ja see juhtunud siis, kui ta oli salvestusel kogemata kombel sõnad ära unustanud. “The Siren” on ühest küljest üsna kõrvasõbralik ja väga professionaalselt esitatud materjal. Muidugi on väidetud, et kui jazz läheb popiks, siis pole see enam mingi jazz, aga ega hästi läbitunnetatud ning isiklikke kogemusi peegeldav “The Siren” pole mingi sulapopp, saati siis liftimuusika. Selles on nii originaalsust, emotsiooni kui ka meisterlikkust ja see, kuidas Susanna Aleksandra kasutab oma häält kui instrumenti annab lisadoosi orgaanilisust.31 views

Commenti


bottom of page