top of page

“New Estonian Choral Music”. Eesti Muusika Infokeskus


Eesti muusika infokeskuse möödunud aastal välja antud kogumik “New Estonian Choral Music” koondab 12 helilooja kooriteosed aastatest 2015–2020. Plaadil kõlab Tatjana Kozlova-Johannese, Evelin Seppari, Helena Tulve, Ülo Kriguli, Riho Esko Maimetsa, Robert Jürjendali, Patrik Sebastian Undi, Mariliis Valkoneni, Mari Amori, Maria Kõrvitsa, Gerta Raidma ja Pärt Uusbergi looming.


Kõikide lugude puhul on plaadile saanud kontserdisalvestused. Just need ausad kriuksud, köhatused ja nihelemised, mis samuti salve saanud, muudavad kuulamiskogemuse eriti ehedaks. Ei ole ohtu, et kõlav muusika jääks kuidagi steriilseks ja kaugeks, mis mõnikord viimase piirini viimistletud salvestuste puhul juhtuda võib. Seda imetlusväärsem on aga eri kollektiivide (Eesti Filharmoonia Kammerkoor, Vox Clamantis, Eesti Rahvusmeeskoor, Kammerkoor Head Ööd, Vend, Tartu Ülikooli Akadeemiline Naiskoor ning Collegium Musicale) läbivalt kõrge kvaliteediga esitused, mis on linti võetud erinevatel ajahetkedel kontserdipaikades üle Eesti.


Nagu kogumiku pealkirjastki aimata võib, annab see hea ülevaate praeguste nimekamate eesti kooriheliloojate loomingust. Kuulaja viiakse dünaamilisele rännakule, mis saab alguse külmematest ja kargematest toonidest ning ebakõladega katsetamisest. Plaadi esimesele poolele on omane mõnes mõttes eestlaslik salapärane ja müstiline meelelaad. Tekib palju paralleele loodushäältega (igasugused vihinad ja sosinad) ning kõlab ka regilaululikke ja loitsimisele omaseid elemente. Järk-järgult kulgeb aga liikumine soojuse ja helguse poole, mis toob endaga traditsioonilisema, heakõlalise harmoonia ning peaaegu rahvusromantilised motiivid. Peagi järgnev naasmine “jaheda” helimaailma juurde mõjub aga loomulikult nagu laskumine päikeseliselt mäetipult varjulise puudesalu rüppe.


Plaadi lõpetab Pärt Uusbergi “Et kiitke Jumalat, kes on nii helge”. Tundub, et sellest ongi saanud juba traditsiooniline koorikontserdi lõpulugu. Seega on igati sobiv, et ka eesti koorimuusika plaat seda tava järgib.


ความคิดเห็น


bottom of page