top of page

Holdre lossis võimutses universum!


Esinejad ja vasakul kontserdi korraldaja Toivo Tuberik. FOTO IVAR REIMANN

6. jaanuari õhtuks sõitis Läti piiri ääres asuvasse Holdre lossi inimesi üle Eesti. Kõik lumevallide vahel asuvad parkimiskohad täitusid autodega. Põhjust kohale sõita oli küllaga – 2022. aastast Holdre lossis asuvas Eesti rahvuslikus klaverimuuseumis toimus kontsert, kus teadaolevalt esimest korda Eesti ajaloos mängisid korraga kaheksa pianisti kaheksal klaveril! Õhtu põhiteos oli Urmas Sisaski klaverisümfoonia “Universumi hääled”. Kontserdiga austati Urmas Sisaskit kui eesti muusika suurkuju, kes arvestatava tasemega harrastusastronoomina kandis muusikasse suure osa universumi tähtkujudest ja galaktikatest.

Enne esinemist tervitati kontserdi aukülalist, Tõraverest kohale sõitnud 94-aastast eesti kosmose uurimise grand old man’i akadeemik Jaan Einastot, kes on U. Sisaskiga korduvalt kohtunud ja pidanud tema panust astronoomia muusikalises vormis propageerimisse tänu- ja tähelepanuväärseks.


Igalt duolt oma maa muusikat

Kontserdi esimese poole sisustasid kolme Balti riigi klaveriduod oma maade helitöödega.

Eestit esindanud EMTA üliõpilasduo Marianne Liis Oissar – Tiit Tomp (juhendaja Marje Lohuaru) mängis hea emotsionaalse sisseelamisega Alo Põldmäe Prantsusmaa-reisi muljetest inspireeritud süidi “Loire’i lossid” ja duo Urmas Sisaski tütar Tiiu Sisask – Johan Randvere kaasahaarava artistlikkusega U. Sisaski tsükli “Spiraalne galaktika”. Läti üliõpilasduolt – kaksikõed Jelizaveta ja Sofia Gridjuško – kuulsime sealse vanema põlve helilooja Romualds Kalsonsi süiti “Mosaiik” ja leedu üliõpilasduolt Viktoras Orestas Vagusevičius – Jonas Benjaminas Balsys leedu muusika klassiku Eduardas Balsyse süiti balletist “Egle”. Tore oli teada saada, et Jonas Balsys on E. Balsyse lapselaps ja kuulda temalt liigutavat meenutust oma vanaisast.


Universumi muusika laskus Holdre lossi

Urmas Sisaski 16-le käele mõeldud klaverisümfooniat “Universumi hääled” võib esitada mitmel moel. Tänini on seda mängitud nelja klaveriga, iga klaveri taga kaks pianisti. Holdres toimunud kaheksa klaveriga esituse puhul sai iga pianist oma pilli vabamalt käsitseda ja küllap kosmiline mõõdegi jõudis jõulisemalt pärale.

Sümfoonia esitas selleks puhuks kokku kutsutud Eesti rahvusliku klaverimuuseumi klaveriorkester, kuhu kuulusid noored pianistid Eestist, Lätist ja Leedust, ülal nimetatud muusikud. Meister Heiki Parts häälestas ja korrastas Holdre lossi muuseumi kaheksat püsiekspositsiooni klaverit mitu päeva. Sellise ettevõtmise puhul oli kaks riski. Esiteks – kõik pillid tuli häälestada ühele kõrgusele, ka need, milledel pole ammu mängitud ega neid häälestatud ja polnud teada, kas need üldse peavad häälestust. Teiseks – mis saab, kui mõnel “vanakesel” katkeb esinemise ajal mõni keel, klahvid kiiluvad kinni või läheb mõni pill ootamatult häälest ära. Ohud olid olemas, sest kuus klaverit on vanemad kui 90 aastat ja kaks ca 60-aastased. Nii suure koormusega teose puhul – 3 täisproovi pluss kontsertesitus pluss arvukalt mängimisi klaverikeeltel pluss ajaliselt pikad fortissimo’d – kõik see on risk ka uuematele klaveritele. Õnneks sujus esitus viperusteta ja kulminatsiooni kosmiline apoteoos võttis publiku nii enda lummusse, et teose lõppedes valitses pikalt vaikus, enne kui aplodeerima hakati. Publik oli kosmilisest loitsust kaasa haaratud ja taheti selles edasi viibida. Vaimustunud publik austas esinejaid püsti seistes pika aplausiga. Suursündmus õnnestus suurepäraselt!

Lisaks entusiastlikele esinejaile kuuluvad tänusõnad kontserdi korraldajaile – eelkõige idee autorile, OÜ Uus Kontsert juhile Toivo Tuberikule, ja ka Holdre lossi personalile koosseisus Anne Pullerits, Meelis Pihlakas ja Gerda Niglas.


bottom of page