top of page



Juuli alguses andis folkbänd Ehale välja omanimelise debüütalbumi. Ansambel alustas tegutsemist 2022. aastal ning on selle vältel esinenud mitu korda Viljandi folgil ja andnud välja EP “Üheks”. Neljaliikmelisse koosseisu kuuluvad Hellika Otsar (viiul, vokaal), Aneta Ponetajev (viiul, vokaal), Aet Kubits (klarnet, vokaal) ja Mathias Lantin (kitarr, vokaal).

Album “Ehale” on selgelt pärimusmuusika suunitlusega, kuid sisaldab lisaks eesti pärimuslugude töötlustele ka muusikat Briti saartelt ning bändiliikmete omaloomingut. Mänguline lähenemine  repertuaarile ja seadete loomisele annab igale instrumendile võimaluse kordamööda särada ning muudab kõlapildi mitmekesiseks. Erinevad meeleolud on plaadil maitsekalt ühendatud ning nõnda ei mõju kuulates sugugi vastuoluliselt, et kellegi manamisele “Sajatustes” (autor Mathias Lantin, sõnad trad) järgneb südantlõhestav armastuslugu “Rohelise põõsa vilus”. Aet Kubitsa kirjutatud “The Limping Frog” mõjub karakterpalana, kuid jääb samas maitsekaks ning tekitab oma siiras üleannetuses hea tuju. Järgnev “Parc du Cinquantenaire” (autor samuti Aet Kubits) tekitab aga taas eelnevaga kontrasti: lüüriline mahe klarnetimeloodia on lausa loodud pisarakiskujaks ning viib mõtted kõigele, mis parasjagu südamel. Bändi side eesti pärimusmuusikaga kerkib enim esile instrumentaalpalades “Isa luige lugu”, “Kümme tinga hõpõraha” ja “Saksamaa linnud haava oksa peal”, kus kaasaegsemate seadeelementide vahele mahub ka traditsioonilist topeltkeeltel viiulimängu ning lihtsamaid meloodiaid. Huvitav leid on Setumaalt pärit laul “Armastus ja hambahalu”, mille minategelane jagab kuulajale tarkuseteri armastuse kohta, kuid seda ikka siiral ja südamlikul Ehale-viisil, mis paneb kaasa elama (ja ümisema). Bändiliikmete tehnilisi võimeid demonstreerivad ilmekalt riilidel põhinevad “The Square of Crossmaglen” ja “Rehale”, mille kiired meloodiakäigud panevad iga ilmaga jala tatsuma.

Mitmekesisele muusikarännakule viiv album “Ehale” on meeleolukas kuulamine nii paadunud folgisõbrale kui ka sellele, kes soovib žanriga järk-järgult tutvuma hakata.

14 views
bottom of page