top of page

Duo RUUT. “Kulla kerguseks”


Mind vaimustab teadmine, et kui Katariina Kivi ja Ann-Lisett Rebane duoga Ruut alustasid, polnud nad varem kandlemänguga kokku puutunud. Müürilehe usutluses (26. VI 2019) Mariliis Mõttusele selgitavad nad, kuidas kannel oli nende ees nagu tühi leht, mida sai ilma ühegi eelteadmiseta hakata vaikselt uurima ja kuidas pilli mittevaldamine tekitas tunde, et neil on võimalik leiutada.

Duo loob kahekesi helimaailma, mida vaid plaadina kuulates ei saa kuidagi lahti küsimusest, et kuidas see või teine heli või helide kombinatsioon neil kahekesi tekitatud on. Või ehk ei olegi? Plaadi avalugu “Tantsma kutsumine” on sooja suvepäeva kõlaga. Lool on kihvt rütmiline tulevärk, mille loob pilli ja sõnade justkui täiesti erinevalt kulgev liikumine. Kokku kujuneb sellest omamoodi muusikalise plahvatuse ja mullitamise segu. Isegi kui kuulaja suudab end tagasi hoida ja mitte tantsima hakata, läheb muusika justkui ise tantsima. See juhtub sel kohal, kus kaks lauljat laulavad meloodiat üksteise järel, luues pildi laulus olevatest lehvivatest sinisiidist lintidest. “Noore kuu tervitamine” on minu selle plaadi lemmik. Sellest laulust on ka fantastiline Ako Lehemetsa tehtud video Manufaktuuri hoone sammastega saalis. Muusika loitsiv maagia muutub siin nähtavaks ja ilmselt võlub minusuguse kuulaja momentaanselt. “Veresõnad” tahab tähelepanelikku kuulamist, kui sõnu päriselt mõista tahta. Erilisena mõjuvad vahepeal pelgalt lauluga ja instrumentaaliga loodavad heliseinad, mis toovad loosse ootamatu värskuse. Iiri rahvalaulul põhinev “Nightingale” on tuntavalt teistmoodi, aga miks ja mille poolest, on huvitav väljakutse välja mõelda. Eelkõige inglise keel, kuid ma ise mõtlen, et kuna rahvaviis on tunnetuslikult oma geograafilise kohaga seotud, siis ehk ongi loos tajutav teatavat laadi tantsulisus just pärit Iirimaalt. Ja ehk polegi seda võimalik sõnadega kirjeldada.

Plaadi lõpetab kujundlik “Koju minna”, mis viib soojale heinamaale, kus päikeseloojangul saab mööda rada koju minna. Laulust ei selgunud minu jaoks aga, miks seda tahta teha.

Duo Ruut ütleb, et tahab kõnetada laiemat kuulajaskonda kui ainult folkmuusika armastajad. Minu meelest tuleb see neil väga hästi välja.
56 views

Comments


bottom of page