top of page

Bivium. Tobias Tammearu Trio / T. Tammearu


Möödunud aasta lõpul ilmus Tobias Tammearu trio debüüt minialbum “Bivium”. Seitsmest kompaktsest kompositsioonist koosnev üllitis on läbimõeldud, maitsekalt eriilmeline ning sellest kujuneb koosseisule kahtlemata suurepärane visiitkaart. Trios on tegevad Tobias Tammearu tenorsaksofonil, klaveril ja elektroonikal, Robert Rebane basskitarril ning Martin Petermann löökpillidel.


Tammearu on noor aktiivne jazzmuusik, kelle õpingud on viinud ta Heino Elleri ja Georg Otsa muusikakoolidest Amsterdami konservatooriumini, kus ta õppis rööbiti oma ansamblipartneri Robert Rebasega. Muusikuna on Tobias tegev koosseisudes New Wind Jazz Orchestra, Ramuel Tafenau Gather Around, Johannes Laasi 5tet, Pillikud ning Jake Victor Twisted Heads (viimane sai 2018. aastal muusikaväljaande Downbeat auhinna).

Debüütplaadi on ansambel nimetanud ladinakeelselt “ristteeks”. Tegu on tabava leiuga, kuna plaadilt leiduvad palad on žanriliselt üsna mitmekesised. Võib ju mõtiskleda, et kõik debüüdid on omamoodi ristumispunktid erinevate muusikute, nende isiklike mõjutuste, stiilide ning ajalooga.


Kõlapildis köidab tähelepanu rohke elektroonika kasutamine. Suurepärane näide sellest on plaadi lõpulugu “Paralüüs”, kus ei tule puudust kõikehõlmavatest modernse tämbriga kajameredest, mis samas ei muutu hetkekski liigselt koormavaks, vaid rõhutavad pikemate meloodialiinide lüürilisust. Huvitav oli jälgida lahendusi, mida ansambel oli muusika seadmisel teinud, et kompenseerida harmooniapilli puudumist. See nõuab kindlasti omajagu leidlikust ning ökonoomsust. Oma osa muusikalise ruumi täitmisel on nendel samadel eelmainitud efektidel – pikad reverb’id ja delay’d, laiad akordid ja arpedžod ning ka lisapillide kihid, mis loovad tihti magus-emotsionaalset atmosfääri.


“Bivium” pakub samal ajal ka rohkesti groove’i, energiapuhanguid, introspektiivseid hetki ning kõrvailu nii meloodiliselt kui tämbriliselt ning siit leiab endale midagi igasugune muusikasõber.
Commentaires


bottom of page