top of page

Metsaunelm. Pillikud / Pillikud


Optimistliku meelelaadiga ja nooruslikult värsked Pillikud ei käi materjali arhiividest otsimas, vaid kirjutavad üldjuhul nii muusika kui ka sõnad ise, aga päevselge on see, et inspireerijaks on ikkagi minevik. Olnu ja oleva ühisosa leidmine ei ole neile keeruline.

Kui ansamblil Collage ilmus poole sajandi eest omanimeline debüütalbum, pööras see Eestis rahvamuusikale lähenemises täiesti uue lehekülje. Collage’i põhipüüdlus oli tuua rahvalaulu olemust säilitades selle värskendamiseks ning rikastamiseks sisse elemente jazzist, bossanoovast ja selgepiirilisest popist. Taoline lähenemine pärandile oli paljude jaoks ootamatu ja vastuvõetamatu ning puritaanlik suhtumine sellesse, kes ja kuidas tohib minevikku interpreteerida, kestis mõnda aega. Veel 2006. aastal sattusid Viljandi kultuuriakadeemia teatritudengid rahvatantsijate pahameele alla, sest olid oma ühistööna valminud etüüdiga justkui solvanud “Tuljakut” ja eesti rahvarõivaid. 2020. aastaks on rahvamuusika ja regilaul läbinud erinevaid metamorfoose ning enam ammu ei õhuta viha ega mõistmatust selle tempimine acid-house’i või metal’iga.

Pillikute jazz-folk-pop-helikeeles ei leia tänane kuulaja sestap midagi tavatut või häirivat. Tänane etnosaund põhinebki erinevate kultuuritaustade sümbioosil ning “Metsaunelm” kätkeb endas üldjuhul üsna raadio- ja tantsusõbralikku materjali. Kõige huvitavamad palad sisaldavad mõnusaid saksofonifantaasiaid, mis lähenevad kohati isegi improvisatoorsele free-jazzile (pala “Kiigetegu”). Need on minu jaoks albumi kõige põnevamad ning innovatiivsemad hetked, mida oleks huvitav tulevikus edasiarendatuna kuulda. Saksofoni kasutas ka tänaseks lagunenud, kuid omas ajas väga tugeva jälje jätnud folk-jazzi kollektiiv Paabel, kelle ladus looming on kindlasti ka Pillikutele üks eeskujusid. Pillikud peavad oma sünniajaks aastat 2014, kuid sellest ajast on vahetunud välja pea terve koosseis. Collage’i mahtus kümmekond muusikut ja ka Pillikute koosseis kisub sinna kanti. Ansambli koosseis kolm lauljat (kaks nendest mängivad ka viiulit), kitarrist, basskitarrist, trummar ja saksofonist võimaldab proovida erinevaid kombinatsioone.

23 views
bottom of page