Kuidas muusikapäev Eestit hõlmas

Meie eriline ja ainulaadne muusikapäev täitis tänavu Eesti jälle kirevate ja meeleolukate kontsertidega, sellisteski kohtades, kus muusikat tavaliselt kuulata ei saa. Järelvaatena toimunule mõningaid muljeid kontserdikohtadest ja projektis osalenud muusikutelt.

Karis Trass, Jakob Teppo ja Ann Meeta Teppo Põltsamaal Orkla tehases. FOTO RAIVO LAANES

Karis Trass, Jakob Teppo ja Ann Meeta Teppo Põltsamaal Orkla tehases. FOTO RAIVO LAANES

Muusikapäev Hiiumaal

Karoliina Kreintaal (viiul, vioola, laul), Merike Paberits (torupill, flööt, parmupill), Katariin Rask (torupill, saksofon, parmupill) Hiiu Pagaris, Kärdla kultuurikeskuses ja Suuremõisa lossis.

Pärimusmuusik Karoliina Kreintaal: “Meie üllatus oli suur, kui Hiiu Pagari uksest sisse astudes selgus, et ei olnud tegu mitte kohviku, vaid pagarikojaga. Meile ulatati kohemaid kilest kitlid, mütsikesed ja sinised sussid, et saaksime kerkivate saiatainaste vahel kontserti anda. Kui algul ei tundnud me end oma uutes rõivastes kõige glamuursemate artistidena, siis oli see kahtlemata üks vingemaid kogemusi ning jää oli esinejate ja publiku vahel kohe sulatatud!

Kuna meie pärimusmuusikutest koosnev trio suunati muusikapäeval esinema Hiiumaale, otsustasime endale esitada väljakutse ning moodustada vähemalt kolmandiku kavast just Hiiumaalt pärit lugudest. Hiidlastele see kahtlemata meeldis ja usun, et teenisime just sellega ära nende sooja vastuvõtu – umbes nädal hiljem saime pakkumise taas Hiiumaal esineda!

Emotsiooniderohke päeva lõpetuseks sõitsime teid teadmata ja kaarti vaatamata metsa ja mere äärde, kus nagu nimme ootas meid muusikapäeva lõpetuseks ees sajapealine lambakoor. Oleme tänulikud, et fortuuna meile just Hiiumaa välja valis!”

Muusikapäev Valgamaal

Maris Liloson (sopran), René Soom (bariton) Siim Selis (klaver) Valga raudteejaamas.

Valga linna kultuurispetsialist Merce Mäe: “Meile muusikapäeva kontserdiidee väga meeldib ja ootame külla sagedaminigi kui 1. oktoobril. Valga raudteejaama hoone esinemiskohana on kuulajad väga hästi omaks võtnud ja publiku puudust pole kunagi olnud. Maris Liloson, René Soom ja Siim Selis olid taas omas headuses rahvale oma professionaalsust näitamas. René Soom on üks mu lemmik baritone!

Kuna oli tasuta kontsert ja päevane kellaaeg, siis oli kuulamas hulga neidki, kes pole kontsertide põhipublik. Inimeste reaktsioon oli ülimalt soe ja võiks isegi öelda, et üllatav. Mõni ei olnud võibolla kunagi sellist kontserti kuulnud, kõik ei tule piletiga kontserdile.

Publik jäi väga rahule, seda oli näha aplausist. Nad oleksid veel hea meelega edasi kuulanud.”

Muusikapäev Läänemaal

Mando trio Haapsalu Pitsikeskuses.

Haapsalu Pitsikeskuse asutaja ja juhataja Mirje Sims: “Oleme pitsikeskuses varemgi väiksemaid kontserte korraldanud, seega teadsime juba ette, et tuleb meeleolukas lõunakontsert. Kontsert tavatus kohas on parim, mis teha saab! See võib mõjuda hoopis teisiti, kui klassikalises saalis antud kontsert. Muusika jõuab sinuni, puudutades sind just selles lihtsamas, argisemas võtmes.

Kontsert oli tore ja esinejate taustaks olnud Haapsalu fotoklubi näitus “Pitsiline Haapsalu” lisas kõigele veel oma hõngu. Kuulajad jäid väga rahule, oli isiklik, vahetu elamus.

Loodame, et selliseid ettevõtmisi tuleb ka edaspidi! Ja kududa oli labajala taktis väga hea.”

Muusikapäev Ida-Virumaal

ETV tütarlastekoor ja dirigent Aarne Saluveer Eesti kaevandusmuuseumis.

Ida-Virumaa rahvakultuuri arendus- ja koolituskeskuse rahvakultuurispetsialist Erika Kõllo: “Kontsert oli imeline. Aarne Saluveeri tütarlastekoor kõlas kaevandusmuuseumi kõrgete lagede ja hea akustikaga ruumides suurepäraselt.

Kuulajaid oli majatäis algklasside õpilastest eakate kuulajateni ja muljed kontserdist kõigil väga head. Dirigendi tutvustavad kommentaarid esitatud laulude kohta sidusid publikut ja esitajaid ning andsid kuulajatele ka muusika-alaseid teadmisi. Muusikapäeva idee korraldada kontserte erinevates toredates paikades on kindlasti hea ja toob inimesi muusika juurde. Meie kaevandusmuuseumit on varem ka juba kontserdipaigana katsetatud ja kõik on alati hästi õnnestunud. Ja minu arvates kõlab neis ruumides eriti imeliselt just koorimuusika.”