top of page

Ukraina dirigent Oksana Lyniv keeldub esinemast koos Venemaaga seotud Theodor Currentzisega


Oksana Lyniv. FOTO WILFRIED HÖSL

Saksa ajaleht Tagesspiegel annab teada, et Ukraina dirigent Oksana Lyniv keeldub osalemast Euroopa pikkade traditsioonidega festivalil Wiener Festwochen (Viini pidunädalad), kui seal astub üles ka Teodor Currentzis. Kreeka päritolu skandaalne dirigent Teodor Currentzis tegutses pikki aegu Venemaal ja esineb seal ka nüüd pidevalt edasi.


Wiener Festwochen uus kunstiline juht Milo Rau oli plaaninud Lynivi ja Kiievi sümfooniaorkestriga juunis esitada ukraina helilooja Jevhen Stankovychi Kaddishi reekviemi “Babyn Jar”. SWR sümfooniaorkestriga Teodor Currentzise juhatusel oli sealsamas kavas mängida Britteni “Sõjareekviemi”. Festivali märksõnana oli toodud välja soov “käsitleda vastutust ja kunsti kui utoopilise ruumi piiride küsimust kogu selle teravuses,” kuid ilmselgelt polnud selle detaile Oksana Lyniviga arutatud.


Lyniv seadis programmi nähes oma osalemise avalikult kahtluse alla ja ütles: „Ma saa vastutada nende ligi 150 muusiku eest, kes sõidavad Viini festivalile Ukraina sõjast, pannakse seal vastamisi Teodor Currentzisega ja hakatakse musta valgeks rääkima. Currentzise sidemed Venemaaga ei võimalda mul praegu temaga ühelgi viisil koos esineda. Samuti ei ole pidunädalad minuga eelnevalt kokku leppinud, et need kontserdid on omavahel seotud.”


Oksana Lyniv on seisnud vapralt oma kodumaa Ukraina eest. Ta on esimene naisdirigent, kes on kutsutud juhatama Bayreuthi festivalile ja ta on teinud suurt karjääri maineka dirigendina Euroopas. Samal ajal ei esine ta russofoobina, näiteks olles kunagine Kirill Petrenko assistent ja on rääkinud ka avameelselt kuidas tal on keelatud vene muusikat mängida.


Teodor Currentzis. FOTO NADIA ROMANOVA

Currentzise Vene orkestrit “MusicAeterna” toetab sanktsioneeritud VTB pank, mis esineb Gazpromi toetatud kontsertidel. Viimastel aastatel on ta pidevalt hämmastanud oma kahtlaste sidemetega Venemaa rahastusskeemides ning ka ositi Putini-meelselt tõlgendatavate väljaütlemistega. Selletõttu on veel mõne aasta eest palavikuliselt osa publiku poolt jumaldatud dirigent paljudes kohtades mitte teretulnud ja Wiener Festwochen'i plaan võtta ta kavva, on demonstratiivne väljakutsuv samm.


Sarnane projekt ebaõnnestus eelmisel aastal Wiesbadenis. Seal loodeti asjaosaliste artistidega konsulteerimata, et Kiievi Rahvusooperi koor esineb koos Anna Netrebkoga. Kui koor sai teada, et nad pidid tulema Saksamaale “musta valgeks rääkima”, loobusid nad tulekust.


Commentaires


bottom of page