Teaduskonverents “Arvo Pärt – tekstid ja kontekstid”

15. ja 16. oktoobril oli Arvo Pärdi keskuses rahvusvaheline teaduskonverents “Arvo Pärt – tekstid ja kontekstid”. Tegu oli esimese Pärdi loomingule pühendatud rahvusvahelise teaduskonverentsiga Eestis. Aasta võrra edasi lükkunud üritus oli pühendatud Pärdi 85. sünnipäevale ning selle eesmärk oli elavdada Arvo Pärdi loomingu uurimist ja lahti mõtestamist.

Konverentsi ettekandjate hulgas olid tunnustatud Pärdi-uurijad, monograafiate ja publikatsioonide autorid. Peter J. Schmelzi (Arizona ülikool, USA) ettekande teema oli “Arvo Pärt ja Valentin Silvestrov: loomingulised paralleelid eksperimenteerimisest tunnetamiseni“, Leopold Brauneissil (Viini muusika ja esituskunstide kõrgkool) “Kompositsiooniprotsessi tunnusjooned Arvo Pärdi tintinnabuli-tehnika puhul”. Peter C. Bouteneffli (Püha Vladimiri õigeusu teoloogiline seminar, USA) ettekande pealkiri oli “Juhtumiuuringud Pärdi tekstiga teostes: hääletu ja kuuldav”, Jeffers Engelhardtil (Amhersti kolledž, USA) “Tintinnabuli materiaalsus (ehk kuulates Pärti kui klaveritehnik”. Kevin C. Karnes (Emory ülikool, USA) pidas ettekande teemal “Tintinnabuli ja pühalikkus: vaade arhiivist, 1976–1977”, Andreas Waczkat (Göttingeni ülikool, Saksamaa) “Vaikuse kõla(d): kuuldamatu kohalolek Arvo Pärdi “Silentiumis” ja Chris May (Austraalia) “Tsüklilisus ja draamatehnika Pärdi teoses “Litany””.Toomas Siitan arutles teemal “Pärt, Bach ja mesilased”, Mart Humala käsitlusaine oli “Arvo Pärdi 2. sümfoonia ja XJI-invariantsed dodekafoonilised seeriad”, Tauri Tölptil (Tartu ülikool, EELK usuteaduse instituut) “Nikaia-Konstantinoopoli usutunnistus Arvo Pärdi teostes” ning ikoonimaalijal, diakon Nikita Andrejevil (Tallinna Nõmme Ristija Johannese kogudus) “Sõna teoloogia kui Arvo Pärdi loovuse alus”.

Programmi kuraator oli EMTA professor ning Arvo Pärdi keskuse loomenõukogu liige Toomas Siitan. Konverentsi oli võimalik ka jälgida Pärdi keskuse veebikanalilt stream.arvopart.ee, kus see on ka praegu järelvaadatav.


6 views