top of page

Praegusel halbade arengute ajastul on vaimse tervise hoidmine meie kõigi eluküsimus

Updated: 4 days ago


20. märtsil toimus Viljandis Sakala keskuses kontsert-mõtterännak “Hilisõhtune meditatsioon Bachiga”. Ruumi sisenedes võis üllatuda – polegi kontserdisaalide tavapärast tooliderida, vaid hoopis mööda põrandat laiali pillutatud kott-toolid. Vaatepilt tekitas elevust, kummalisel kombel aga ka rahulikkust. Meenus ka kusagilt meediast läbi käinud pealkiri: “Kontsert, kus võib magada”, ja mõtlesin, et ilmselt sellest kontserdist oligi juttu. See oli kolm aastat kestnud vaimse tervise sarja viimane projekt. 


Sarja looja Heili Vaus-Tamm tuli kolm aastat tagasi palgatöölt ära, et teha erakorraldajana vaimse tervise sarja. Tõuke selleks andis talle Anna Teele Orava artikkel “Eesti noorte surmapõhjus number üks on enesetapp”. Tema eesmärk oli ühendada kultuur ja tervis, mida mujal maailmas nimetatakse culture for health liikumiseks, kitsamalt vaimne tervis ja eriti just noorte vaimne tervis. Sarjas on kolme aasta jooksul lisaks kontsert-mõtterännakutele ja töötubadele kasutatud teatrivormi nii osalus-, impro- kui ka sotsiaalse disaini teatrina. Järjepidevalt käib taskuhääling noortelt noortele “Räägi, kuidas sul päriselt läheb”, on koostatud näitus “Kuidas kunst saab aidata? Eriliste inimeste maalid ja lood”, kooliarutelude sari “Tasakaalu(tu)s”, noorte vaimse tervise õhtud “Kuulatud ja mõistetud”, uus-sisserändajatele suunatud “Roots And Wings” ja eri rahvusi ühendav kultuuriköök “Intercultural Dinners”.

Sel õhtul pakkusid marimbamängija Tanel-Eiko Novikov ja muusikaterapeut Alice Pehk publikule erilise elamuse – Bachi teoseid marimba esituses ja samal ajal võimalust kaevuda muusika abil oma alateadvusse. Kontsert algas Alice Pehki põhjaliku selgitusega, mismoodi kuulajana julgeda endal lasta muusikat ja olemist ja oma mõtteid ning võimalikke rännakuid kogeda. Kontserdi lõpus palus Alice ka Tanel-Eiko Novikovil toimunu kohta mõtteid avaldada. Võimalus oma mõtteid jagada pakuti ka kuulajatele. Usun, et see oli väga paljudele kuulajatele erakordne kogemus kuulda artisti ausat sissevaadet, kuidas tema muusika sündis. Kontserdil oli seos ka kujutava kunstiga – saalis olid välja pandud Viljandi kunstikooli õpilaste Anni Marita Kanguse ja Kretlin Lehtme tööd ning kontserdi ajal maalisid koha peal Mari-Ann Märka ja Lisethe Niilus.

Bachi muusika kõlab paljudele kui midagi tüütut ja igavat. Kontserdi järel jagas üks kuulajatest –ta tuli siia just selleks, et vabaneda oma Bachi-foobiast. See oli tal tekkinud lapsena muusikakoolis, kui Bachi oli nii raske pähe õppida ja esitada. Aga nüüd see kontsert tõesti aitas teda. Mulle oli esmakordne kogemus kuulda Bachi teoseid marimbal ja ma väga nautisin seda. Marimba kõla meeldib mulle nagunii väga, aga koos Bachi muusikaga viis see rännakule, mis kestis justkui hetke. 

Üllatusin, et see eriline kontserdivorm tõepoolest toimis – muusikaterapeudi juhendamisel sisenesime kott-toolidel mugavalt lesides avardatud teadvuse seisundisse Kuulamist mõjutas soovitus lasta oma kujutlustel, tunnetel ja mõtetel, mida muusika meis esile kutsub, vabalt olla, sest need räägivad meist endist ja sellest, mis toimub meie sees. Muusika kaudu on võimalik end avastada hoopis ootamatust küljest, võib meis avaneda miski, mis oli kaua varjul, mida me ehk ei soovinud, ei julgenudki üldse näha. Nii võib kontsert/muusika anda võimaluse leevendada stressi, tõsta eneseteadvust ja toetada vaimset tervist. Eriline oli märgata, et sel kontserdil ei olnud tähelepanu mitte esinejatel, vaid iseendal. Miks mitte seda kogemust edaspidigi muusikat kuulates kasutada! Eesmärk tõsta teadlikkust muusika kasutamisel vaimse tervise heaks sai paljudele kindlasti täidetud.

Praegusel ajal on vaimse tervise hoidmine ilmselt aktuaalsem kui kunagi varem. Häid uudiseid on keeruline leida, elu kallineb pidevalt, looduskeskkonda tuuakse järjest enam ohvriks inimeste kõiksugustele vähem või rohkem ulmelistele soovidele. Sellises olukorras on selline eriline kontsert koos juhitud mõtterännakuga just see hetk iseendaga, mis aitab halli argipäeva rõõmu, rahu ja värve tuua, et suuta järgmisele päevale veidi erksamalt vastu minna.

bottom of page