top of page

Lepo Sumera preemia


Ülo Krigul, Märt-Matis Lill ja Paavo Järvi. FOTO KAUPO KIKKAS

Nagu juba tavaks saanud, anti Pärnu muusikafestivali lõppkontserdil 18. juulil Pärnu kontserdimajas üle Lepo Sumera nimeline preemia, mille pälvis tänavu helilooja Ülo Krigul. Samal kontserdil kõlas Paavo Järvi ja Eesti Festivaliorkestri esituses Kriguli uudisteos “The Bow”.


Preemia žüriisse kuulusid helilooja Märt-Matis Lill, muusikateadlane Kerri Kotta ning pianist Kadri-Ann Sumera, kelle hinnangul iseloomustab Ülo Kriguli teoseid julge ja jõuline kõlakäsitlus. “Kriguli muusikas on mingit tumedust, mis aga paradoksaalselt säilitab nõtkuse ja ei muutu seetõttu raskepäraseks. Ühtlasi on selles viiteid erinevatele muusikalistele mõtlemisviisidele, kuid see ei lõhu muusika kõlalist ja stiililist homogeensust,” iseloomustas Kerri Kotta žürii valikut. Ta lisas, et Krigulit võib tänases eesti muusikas pidada Sumera muusikale sarnase esteetika üheks omanäolisemaks väljendajaks.


Ülo Krigul lõpetas 1997. aastal Tallinna muusikakeskkooli kompositsiooniklassi Alo Põldmäe õpilasena ning fakultatiivselt tuuba eriala. Aastail 1997–2003 õppis ta muusikaakadeemias kompositsiooni Raimo Kangro, René Eespere ja Tõnu Kõrvitsa juhendusel, 2004/2005 täiendas end Viini muusika ja kaunite kunstide ülikoolis professor Detlev Müller-Siemensi juures. 2006. aastal lõpetas ta magistrikraadiga Eesti muusika- ja teatriakadeemia.


Lepo Sumera nimelise heliloomingu preemia varasemad laureaadid on Tõnu Kõrvits, Helena Tulve, Toivo Tulev, Jüri Reinvere, Galina Grigorjeva. Preemiat antakse üle 2016. aastast. Auhinnaga kaasneb rahaline preemia 4500 eurot, mille panevad välja Eesti autorite ühing ning Eesti heliloojate liit.


Comments


bottom of page