top of page

Kooriühingu aastapreemiad


Aasta koor – Voces Musicales. FOTO VAHUR LÕHMUS

20. juunil kuulutas Eesti kooriühing Tallinna botaanikaaias välja koori- ja puhkpillimuusika aastapreemiate saajad. 12 tiitlile kandideeris 66 nominenti, kelle hulgast tegi valiku kooriühingu muusikanõukogu. Hinnati kooride, orkestrite ja dirigentide muusikalisi saavutusi, kontserttegevust, salvestusi, osalust konkurssidel ning panust ümbritsevasse kultuuriruumi. Tiitlisaajatele välja pandud preemiad on rahalised.


Aasta koor 2020 on kammerkoor Voces Tallinn (kunstiline nõustaja Risto Joost), kelle 2020. aasta tegemiste hulka kuuluvad 8 kontserti Iisraelis “MustonenFesti” raames ja mitmed esinemised Eestis.

Aasta dirigent on Heli Jürgenson – Tallinna Kammerkoori ja Estonia Seltsi Segakoori dirigent, Eesti Filharmoonia Kammerkoori koormeister, rahvusooper Estonia peakoormeister ja EMTA koorijuhtimise õppejõud; Tallinna Kammerkooriga pälviti 2020. a Eesti kammerkooride festivalil grand prix. Aasta dirigent-muusikaõpetaja on Margot Peterson, kes töötab muusikaõpetaja ja dirigendina Tallinna inglise kolledžis ja prantsuse lütseumis. 2020. a toimunud Eesti kammerkooride festivalil saavutas prantsuse lütseumi segakoor D-kategoorias I koha ja inglise kolledži neidudekoor II–III koha. Margot sai ka eripreemia õnnestunud esinemise eest kahe eriilmelise kooriga.

Aasta noore dirigendi tiitli sai kammernaiskoori Sireen dirigent Nele Erastus. 2020. aastasse jääb Sireeni albumi “Terra feminarum” salvestuse ettevalmistus. Eelmisel aastal oli Nele ka Eesti kooriühingu korraldatava uue muusika kontserdi kunstiline juht ja esindas Eestit Maailma noortekoori sessioonil.

Aasta puhkpilliorkestriks valiti Tapa Linna Orkester (dirigent Priit Rusalepp), kelle aasta suursündmuseks võib nimetada plaadi “Maraton” salvestamist.

Aasta orkestridirigent on Riivo Jõgi – Eesti Noorte Puhkpilliorkestri, Politsei- ja Piirivalveorkestri, Nõmme muusikakooli ja Viljandi Noorte Sümfooniaorkestri dirigent, vokaalansamblite juhendaja rahvusooper Estonia poistekoori juures, Põlva kooli muusikaõpetaja ja 2023. a toimuva XIII noorte laulupeo puhkpilliorkestrite liigijuht.

Aasta tegu – kollektiivijuhtide palgatoetuse meede.

Aasta toetaja – kultuuriministeerium.

Aasta korraldaja on Marika Kuusik – Eesti meestelaulu seltsi tegevjuht. Marika korraldada oli Tartu rahu 100. aastapäeva pidulik kontsert, poistekooride ja poiste-solistide võistulaulmine, poistekooride laulu- ja spordilaager.

Koostööpreemia 2020 pälvis Veljo Tormise kultuuriselts – Tormise 90. sünniaastapäeva tähistati mitmete sündmustega, avati ka Veljo Tormise virtuaalkeskus.

Aasta koorihelilooja on Erkki-Sven Tüür. 2020. aastal valmis kooriteostest “Canticum Canticorum Caritatis”, mille tõi esiettekandele kammerkoor Collegium Musicale, ning rahvusvahelise koorifestivali “Tallinn 2021” kaasaegse muusika kategooria kohustuslikud teosed “Omnia mutantur ...”.

Valiti ka aastate koorihelilooja, kelleks sai Olav Ehala. Tema laulud on saanud ülimenukateks, jõudnud laulupidude kavadesse ja kuuluvad eesti muusika kullafondi.

Aasta kooriplaat on CD “Entel-tentel 50”, esitaja Eesti Raadio Laste Laulustuudio (dirigendid Kadri Hunt ja Kaie Tanner). Plaadil kõlab 25 “Entel-tenteli” laulude kooriseadet.

Lisaks kooriühingu aastapreemiatele anti üle Uno Järvela fondi stipendiumid: 2020. aastal pälvis peastipendiumi Hirvo Surva.

Kultuuriminister Anneli Ott andis üle kultuuriministeeriumi tänukirjad dirigentidele, kes on aasta jooksul auhindu saanud vabariiklikel ja rahvusvahelistel konkurssidel. Möödunud aastal oli võidukaid koori- ja orkestrijuhte 18.


Comentários


bottom of page