top of page

Festival “TubIN" pöörab pilgu meie rahvusklassikale

Eesti Kontsert toob muusikamaastikule uusi festivale. 7. - 10. oktoobrini toimuv festival “TubIN”, pöörab pilgu meie rahvusklassikale, eelkõige Eduard Tubina ja tema kaasaegse, traagilise saatusega üliandeka Eduard Oja loomingule. Rahvusklassikale pühendatud festivalist on olnud meie muusikaelus suur puudus, omaaegsele Vardo Rumesseni algatatud festivalile “Tubin ja tema aeg” ei tulnud aastaid järge.

Festivali korralduse on võtnud oma südameasjaks rahvusvahelise nimega noor dirigent Mihhail Gerts ning Heino Elleri muusikakooli direktor Kadri Leivategija, kes on Tartu muusikaelu üks kandvaid jõude. Mihhail Gerts räägib, miks ta soovis sellise festivali rajada: “Olles palju juhatanud erinevate maailmakuulsate heliloojate loomingut, tabas mind kokkupuutel Tubina muusikaga justkui pikselöök ... sädemest süttis vaimustuse tuli, millest on sündinud festival “TubIN”. Eduard Tubina sümfooniaid võib liialdamata lugeda XX sajandi suurimate muusikaliste saavutuste hulka, mitte ainult Eesti, vaid maailma kultuuri mõõtmes. Tundub uskumatu, kui palju väljapaistvaid muusikuid ja kultuuritegelasi koondus Tartusse kahe maailmasõja vahelisel ajal. Nende hulgas oli veel üks Eduard – võibolla kõige suurema andega ja kõige traagilisema saatusega eesti helilooja – Eduard Oja, kelle meisterlikud laulud, klaverikvintett ja esimene orkestriteos “Ilupoeem” festivalil kõlavad.”

Eduard Oja.

Festival toimub 7.–10. oktoobrini Tubinale ja Ojale olulises linnas Tartus. Avakontserdil tuleb ettekandele Elleri “Sümfooniline skertso”, Tubina 3. sümfoonia ja Prokofjevi “Sinfonia concertante” tšellole ja orkestrile, kus soleerib Eesti üks tipptšelliste, aastaid Saksamaal Bambergi orkestris töötanud Indrek Leivategija koos Vanemuise sümfooniaorkestriga Mihhail Gertsi dirigeerimisel. Lõppkontserdil astub üles Eesti Rahvusmeeskoor Mikk Üleoja juhatusel, ettekandele tulevad Regeri, Richard Straussi, Schönbergi, Sibeliuse ja Tubina meeskoorilaulud. Järgneb Vanemuise orkestri ja Mihhail Gertsi esituses Eduard Oja sümfooniline teos “Ilupoeem” ja Tubina 4. sümfoonia “Lüüriline”.

Eduard Tubin.

Oluline sündmus on suur kontsert Tubina ja Oja kammerloomingust. Ettekandele tulevad Tubina klaverikvartett, Oja klaverikvintett ning valik mõlema helilooja soololaule, millest Eesti laululoomingu ühed sügavaimad ja täiuslikumad, Eduard Oja laulud on kontserdipraktikas siiani liiga vähe kõlanud. Kontserdile eelneb vestlusring Joonas Hellerma juhtimisel. Muusikat esitavad Karmen Puis, Jaanika Rand-Sirp, keelpillikvartett M4GNET (Robert Traksmann, Katariina Maria Kits, Mart Kuusma, Marcel Johannes Kits) ja Mihhail Gerts, kes on seekord pianisti rollis. Teisel kammerkontserdil esitavad Tubina ja Oja kaasaegsete ungari heliloojate Zoltán Kodály ja Béla Bartóki teoseid Siluan Hirvoja (tšello), klaveriduo Ebe Müntel ja Jorma Toots ning Heigo Rosin ja Brita Reinmann (löökpillid); vestlusringi juhib taas Joonas Hellerma. Festivalil on kavas ka workshop’i laadne, muusika sisse vaatav kontsert “Kuidas sünnib muusika”, kus kohapeal, reaalajas loob uue teose Alisson Kruusmaa ning löökpillimängija Reigo Ahvena eestvedamisel kantakse see saalisviibijatega koos ka ette. Väga huvitav osa festivalist on 10. oktoobril toimuv kultuuriretk “Tobiasest Tubinani”, mida juhatab Enn Lillemets. Liigutakse 1930. aastate Tartu kultuuritegelaste jälgedes.

32 views
bottom of page