top of page

Eesti muusikud maailma tipporkestrites


Paula Ernesaks Berliini filharmoonikute metsasarverühmaga. FOTO HORNISTEN DER BERLINER PHILHARMONIKER

10. detsembril selgus erakordne uudis, et maailma tipporkestri Berliini filharmoonikute ridadesse on põhikohale valitud Eesti metsasarvemängija Paula Ernesaks. Muusikute perekonnast pärit Paula Ernesaks on õppinud Espoo muusikainstituudis ja Sibeliuse akadeemias. Ta on osalenud Verbier’ noorteorkestri ja festivaliorkestri töös ning õppinud Berliini filharmoonikute Karajani akadeemias. Eestlastest on Berliini filharmoonikutes mänginud külalis-soolooboemängijana aastatel 2002–2004 ka meie Kalev Kuljus.

Berliini filharmoonikud on maailma esiorkester, mille peadirigendid on olnud suurimad korüfeed, nagu Richard Strauss, Herbert von Karajan, Wilhelm Furtwängler, Arthur Nikisch, Claudio Abbado, Simon Rattle. Eri aegadel on orkester muutunud, kuid alati ajaga kaasas käinud.

Eesti tippvioolamängija Liisa Randalu valiti Frankfurdi Raadio sümfooniaorkestri esimeseks soolovioolaks. 1929. aastal asutatud Frankfurdi Raadio sümfooniaorkester on üks Euroopa vanimaid ja mainekamaid orkestreid. Ka Liisa Randalu pärineb muusikute perest, tema isa on pianist Kalle Randalu. Liisa Randalu on õppinud Frankfurdi kunstide ülikoolis ja Berliini Hanns Eisleri nimelises kõrgemas muusikakoolis, samuti Kölni muusikaülikoolis ja Madridi kuninganna Sofia nimelises kõrgemas muusikakoolis. Liisa Randalu on maineka Schumann-kvarteti liige. Kvartett võitis 2012. aastal Grazis Schuberti konkursi ja pälvis 2013. aastal grand prix’ Bordeaux’ rahvusvahelisel kvartetikonkursil. Schumann-kvarteti heliplaadile “Landscapes” omistati 2017. aastal saksa heliplaadikriitikute aastapreemia ning nende album “Intermezzo” sai 2019. aastal preemia Opus Klassik.


bottom of page