top of page

Aasta muusik 2021 on Jüri Reinvere


Jüri Reinvere. FOTO HARRI ROSPU

Eesti Rahvusringhäälingu muusikatoimetajad valisid 2021. aasta muusikuks helilooja Jüri Reinvere. Aasta muusiku tiitli pälvib muusik, kelle loomingulised saavutused on edendanud Eesti muusikakultuuri ja kes on teinud sealjuures tihedat koostööd Eesti rahvusringhäälinguga.


Saksamaal elaval Jüri Reinverel oli 2021. aasta loominguliselt erakordselt viljakas. Mitu ulatuslikku sümfoonilist teost sai esiettekande nimekatelt Saksa orkestritelt, nende hulgas Euroopa muusikaelu absoluutsesse tippu kuuluvad Berliini filharmoonikud, Gewandhaus-orkester, Baieri Raadio sümfooniaorkester jt.


Lisaks heliloomingule on Jüri Reinvere viljakas esseist ja raadiosaadete autor – esimesed saated tegi ta Klassikaraadios juba tudengipõlves, 1990. aastatel. 10. novembril oli Eesti publik stuudiokontserdi “Klassikaraadio – 25” vahendusel tunnistajaks teose “Kaks Klara käevõru” maailmaesiettekandele Tallinna Kammerorkestri esituses Tõnu Kaljuste dirigeerimisel. Nimetatud oopus on pühendatud Klassikaraadiole selle pika ja sisuka koostöö tähistamiseks. Reinvere esseistika peateema on kultuuri ja ühiskonna suhted, vaim ja võim. Samadel teemadel tegi ta Klassikaraadiole 2019. aastal saatesarja “Kord, akord ja vaikus”.


Aasta muusiku tiitel anti Jüri Reinverele üle stuudiokontserdil “Aasta muusik 2021” 29. jaanuaril. Kontserti saab järele vaadata Jupiteri veebikanalist. Esinesid Maria Luisk (flööt), Robert Traksmann (viiul), Mart Kuusma (vioola), Marcel Johannes Kits (tšello) ja Rasmus Andreas Raide (klaver). Lisaks Reinvere teostele kõlasid Robert Schumanni “Fantaasiapalad”, mis on Jüri Reinveret inspireerinud mitme teose loomisel.

ERR on aasta muusiku tiitlit välja andnud juba 1982. aastast, esimesena pälvis selle pianist Kalle Randalu. Aasta muusikuks on valitud veel teiste hulgas Paavo Järvi (2012), Ivo Linna (2009), Alo Mattiisen (1988), Valter Ojakäär (1993), mullu nimetati aasta muusikuks folkartist Mari Kalkun.


16 views

Comments


bottom of page