top of page

Eesti APAP muusikamessil New Yorgis


Estonian Voices Ameerikas. FOTO MADLI-LIIS PARTS

12.–16. jaanuarini toimus New Yorgis LXI rahvusvahelise esituskunstide assotsiatsiooni APAP (Association of Performing Arts) muusikamess ja konverents. APAP oli üks üheteistkümnest jaanuaris New Yorgis toimunud muusikakonverentsist ja messist, mis haaras nii kammermuusikat kui ka jazzi, maailmamuusikat ja muusikateatrit ning tõi kokku hinnanguliselt 45 000 huvilist.

Sündmus toimus Hilton Midtowni hotelli neljal konverentsikorrusel, jagunedes kolmeks paralleelseks tegevussuunaks: vestlusringid ja õpitoad, klassikaline mess ning 1060 kontsert-esitlust, mis toimusid õhtuti nii hotelli paarikümnes kontserdisaaliks kohandatud ruumis kui ka üle linna.

APAP-i raames tegi tugeva USA debüüdi vokaalansambel Estonian Voices viie ülesastumisega. Curly Strings esines kahel kontsertesitlusel. Muusikaelu korraldajatest olid New Yorgis kohal Eesti Kontserdi, Music Estonia, Eesti Filharmoonia Kammerkoori ja Vox Clamantise esindaja ning ERP Record Productions. Suurte esindustega osalesid messil ka rahvusvahelised agentuurid Latitude 45, New World Classics Management ja Opus 3, keda seob aastatepikkune koostöö meie tippkollektiividega ERSO-st ja Tallinna Kammerorkestrist EFK ja Vox Clamantiseni.

Estonian Voices esines 11. jaanuaril Skandinaavia majas kontserdiga täissaalile, kus umbes 170 kuulaja seas oli nii APAP-i delegaate kui ka kohalikke eestlasi. 12. ja 13. jaanuaril anti mõlemal päeval kaks kontsertesitlust Hilton Midtownis. Kavas oli üksnes eesti muusika, nii rahvamuusika töötlused kui ka ansambliliikmete looming ning Arvo Pärdi “Väike motoroller”. Viimane tekitas kuulajais lapsemeelset elevust ja andis märku ansambli suurepärasest oskusest lisada esinemisele teatraalset elementi. Ansambel on oma virtuoossuses ja detailses peenhäälestuses saavutanud taseme, mil nad ei pea end publiku ees kavalate võtetega kehtestama. Vahetult pärast New Yorki tegi Estonian Voices ka Londoni-debüüdi. 24. jaanuaril avati mainekas Kings Place’is Londoni “A Cappella Festival”. Selle kontserdi publikust moodustasid enamiku vokaalmuusika professionaalid, kes ei olnud kontserdi järel kiitustega kitsid.

USA-s oli Estonian Voicese kuulajate seas ka maineka Cadenza Artist mänedžmendi üks juhte Cindy Hwang, kes on kuulnud ansamblit ka Hiinas. “Estonian Voices on väga siiras ja samal ajal professionaalne, nad lummavad kuulajat vahetu lihtsa olekuga, mida kohtab tänapäeva lavadel väga harva. Estonian Voices on professionaalselt absoluutne tipp, kuid nad ei ole viimase millimeetrini ja lauseni lihvitud “toode” nagu enamik vokaalgruppe,” oli Hwang kiitusega lahke. Lisaks juhtis ta tähelepanu ansambli lavalisele liikumisele ja keerukatele seadetele, mis samuti erinevat oluliselt praegu edulainel triivivatest vokaalansamblitest.

Läbirääkimised peaksid juba olema alanud mitme tuuri osas, kuid töistest plaanidest saab rääkida siis, kui lepingud on alla kirjutatud ja ansambli nimi kajastub tõepoolest korraldajate kontserdikalendrites. Rahvusvahelise agendi või usaldusväärse koostööpartneri leidmine on aeganõudev, väga delikaatne ja diskreetne protsess, mida mõjutavad paljud tegurid, ka need, mida kumbki pool mõjutada ei saa. Jälgides New Yorgis ansambli Estonian Voices ümber keerelnud huviliste ringi ning kuulates nende tagasisidet, ütleb sisetunne, et ansambel on rahvusvaheliseks edulooks valmis.

4 views
bottom of page