top of page

I kooride Eurovisioon Riias


Hetk kooride Eurovisioonilt. FOTO EUROVISION.TV

Seoses kooriliikumise kasvava populaarsusega maailmas ning võttes eeskujuks maailma ja Euroopa koorimänge (vt järgmine uudis), asutas Euroopa ringhäälingute liit (EBU) uue telekonkursi, Eurovisiooni lauluvõistluse kooridele (“Eurovision Choir of the Year”), mis toimus 22. juulil Riia Arēna hallis.

Võistlusel osales koore üheksalt maalt: Eestist, Lätist, Austriast, Belgiast, Taanist, Saksamaalt, Sloveeniast, Ungarist ja Walesist. Eestit esindas ETV tütarlastekoor Aarne Saluveeri juhatusel. Konkursi võitis Sloveenia koor Carmen Manet. Teiseks tuli Côr Merched Sir Gâr Walesist ja kolmandaks Spīgo Lätist. Žüriisse kuulusid teiste seas Briti helilooja John Rutter ja maailmakuulus Läti metsosopran Elīna Garanča. Õhtut juhtisid Grammyga pärjatud helilooja-dirigent Eric Whitacre ja Läti televisiooni saatejuht Eva Johansone.

Iga koor esitas kuueminutise kava, mis võis koosneda kas ühest või mitmest teosest, aga pidi kuidagi peegeldama esindajamaa rahvuslikku või piirkondlikku iseloomu. Eesti koori esituses kõlas kava “Absolute Tormis”, mis koosnes Veljo Tormise heliloomingust. “Meie tänutunne Veljo Tormisele on tõeliselt suur. Tundub, et see muusika läks meeleoluliselt hästi käima, köitis publikut ja me saime palju ka lavatagust head tagasisidet. Meie minek, mille peamine missioon oli viia Tormise rikkalik looming laia auditooriumini, täitis oma eesmärgi,” rääkis koori dirigent Aarne Saluveer. Rahvusvahelisele pressile ütles Saluveer oma koori esinemist kommenteerides, et ettevalmistuseks jäi aega väheks, kuna veebruari lõpus, kui tuli otsus saata Eestit esindama ETV koor, olid suveplaanid juba tehtud ja neid tuli siis korrigeerida.

“Kooride Eurovisiooni jätkumist arutab EBU muusikagrupp oma sügisistungil. Kui telekanalitelt laekuv tagasiside on toetav ja projekti jätkamiseks leitakse rahalist tuge, siis järgmine võimalik Euroopa kooride Eurovisioon on 2019. aastal Göteborgis Euroopa koorimängudel, aga praegu ei ole see veel kinnitatud,” sõnas ETV peatoimetaja Heidi Pruuli.

16 views
bottom of page