top of page

Maris Valk-Falk 21. XI 1934 – 19. V 2016


Maris Valk-Falk (keskel) TLÜs sümpoosionil.

Pianist, pedagoog ja muusika­teadlane Maris Valk-Falk lõpetas 1954. aastal Tallinna muusikakooli Anna Klasi õpilasena ning jätkas õpinguid Tallinna Riiklikus Konservatooriumis, mille lõpetas 1959. aastal professor Laine Metsa klaveriklassis. Ta täiendas end1979–1983 Moskvas Gnessinite-nimelises Muusikapedagoogika Instituudis ning läbis ka täiendusõppe Thbilisi konservatooriumis kvantitatiivse muusikaanalüüsi alal. 1980. aastatel osales ta klavessiinimängijana Zuzana Růžičková, Borbála Dobozy ja Christopher Stembridge’i meistrikursustel.

Maris Valk-Falk oli 1989. aastani Tallinna Riikliku Konservatooriumi klaverikateedri vanemõpetaja ning 1989–2004 Eesti Muusikaakadeemia interpretatsioonipedagoogika instituudi lektor. Ta õpetas klaverit, klavessiini, pianismi ajalugu ja klaveriõpetuse metoodikat, varase klahvpillimetoodika ajalugu ning juhendas ka pedagoogilist praktikat ja magistritöid. Tema õpilaseks või juhendatavaks on teiste hulgas olnud näiteks Taissia Filippova, Nata-Ly Sakkos, Vaike Sarv, Jüri Tallinn, Kristi Kärmas, Jaan Ross ja Irina Zahharenkova.

Maris Valk-Falk oli ka hinnatud muusikateoreetik.1990. aastatest esines ta sageli rahvusvahelistel teaduskonverentsidel, oli Euroopa Kognitiivsete Muusikateaduste Ühingu asutajaliige (1991) ning ühingu teadusajakirja Musicae Scientiae toimetuskolleegiumi liige (2001–2015). Samuti on ta oluliselt arendanud eestikeelse muusikateoreetilist kirjasõna nii artiklite kui ka muusikaarvustuste autorina, tõlkijana, toimetajana, samuti kirjastuse Scripta Musicalia arendajana. Tema artikleid ja konverentsiettekannete teese on avaldatud Eesti, Inglismaa, Itaalia ja Poola teadusväljaannetes. Aastast 2005 oli Maris Valk-Falk tegev Pärnu nüüdismuusika festivali korraldamisel, ta oli ka Arnold Schönbergi ühingu aktiivne liige.

19 views
bottom of page