top of page

Vox Clamantis. “Music by Henrik Ødegaard”


Juunikuu alguses andis Vox Clamantis plaadifirma ECM alt välja albumi, mis on pühendatud norra helilooja Henrik Ødegaardi loomingule. Plaat on salvestatud 2021. aasta kevadel Haapsalu toomkirikus.

Henrik Ødegaard on praegusaegne helilooja, kes kasutab oma loomingus gregooriuse laulu ja liturgilise muusika elemente, põimides sellesse ka norra rahvamuusikat. Albumi esimene pool, kus Ødegaardi lood vahelduvad traditsiooniliselt esitatud gregooriuse koraalidega, on kõlaliselt minimalistlikum ning toetub tugevamalt liturgilise muusika traditsioonidele. Siiski saab juba plaadi alguses aimu korduma hakkavast kompositsioonivõttest. Helilooja alustab palu sageli unisoonis koraalidega, millest kasvavad välja keerukamad polüfoonilised motiivid ning kohati kõrva ergutavalt ebastandardne harmoonia.

Plaadi põhiosa moodustab kaheksaosaline suurteos “Meditatsioonid Püha Maarja Magdaleena püha üle Nidaroses”, mis põhinevad XIII sajandi Skandinaaviast pärit käsikirjast leitud antifoonidel. Teos on loodud Vox Clamantisele. Mitmes osas loob huvitava efekti alguses kõlama hakkav palve, mis kord esi-, kord tagaplaanil muude häälte vahel üha uut muusikalist tähendust omandab, jäädes sisult siiski samaks. Nõnda ühendab Ødegaard märkamatult iidse traditsiooni tänapäevaga ja tekitab ebakõlasid ning põnevaid rütmikujundeid, asetades meditatiivselt korduvate motiivide peale üha uusi kihte. Omavahel kõrvutatakse unisooni ja mitmehäälsust, mis mõlemad omal moel sisendusjõuliselt mõjuvad. Dünaamikas on valdav iseenesestmõistetav ja sundimatu lähenemine.

Vox Clamantis on dirigent Jaan-Eik Tulve juhatamisel saavutanud näiliselt pingutuseta üheshingamise ning meloodia loomuliku kulgemise, kuigi hümnidele omaselt puudub teostel suuremal osal ajast kindel meetrum. See kõik loob pühaliku kerguse, mis teeb albumi kuulamisest lausa meditatiivse kogemuse.


45 views

Comments


bottom of page