top of page

Joel Remmel. Vaimustav LoojaJoel Remmeli teisel sooloalbumil “Vaimustav Looja” on ilusad viisid läbi põimitud pianistile omaselt maitsekate džässakordidega. Plaadil kõlavad Remmeli arranžeeringud temale olulistest vaimulikest lauludest, hümnidest ja rahvaviisidest. Album salvestati 2022. aasta veebruaris Arvo Pärdi keskuses, ilmavalgust nägi plaat pea aasta hiljem.

Ligi tunnine album kätkeb endas 12 pala, mida ei pea minu hinnangul sugugi järjest kuulama. Koos kuulates moodustavad need muidugi mõttelise terviku, aga kuna lood on vahelduvate karakteritega, sobivad need vastavalt meeleolule ka eraldi nautida. Hoogsamad arranžeeringud on näiteks “Ma tänan sind” ja avalugu “Kõik ma annan Jeesusele”, mõtlikumad aga “Su laiad tiivad laota” ja “Loo mulle puhas süda”. Viimane jäi mulle eriti kõrvu õrnuse ja selguse poolest. “Loo mulle puhas süda” algab ja lõpeb klaveri kõrgemas registris kõlavate üksikute nootidega, mis eraldab arranžeeritud viisi teistest, akordilistest ja tempokamatest lugudest.

Kui mõni arranžeering kujutab endast vaid veidi kaunistatud viisi ja rütmikat saatepartiid, siis mitme pala puhul on Remmel endale mänguruumi jätnud ja lisanud muljetavaldavad džässisoolod. Näiteks “Mu süda, ärka üles” puhul kuuleb tuttavat rahvaviisi alles teise minuti lõpus ja sedagi erinevate variatsioonidena. Aga see teebki albumi eriliseks – Joel Remmel on enda jaoks olulised viisid läbi mõtestanud ja just sellistes improvisatsioonilistes hetkedes on seda kõige paremini tunda.

Albumil kõlavatest viisidest tuntuim ongi ilmselt “Mu süda, ärka üles”, rahvaviisi kuuleb plaadil lausa kaks korda. Alternatiivne “Mu süda, ärka üles” on albumi viimane ja ühtlasi ka pikim lugu. Plaadi viimane seade on kui väljajuhatus – rahulikud akordid ja pikad pausid lähevad sujuvalt üle kiiremateks käikudeks, vahele on kuulda tuttava viisi motiive. Vaikne lõpp jätab kuulaja veel hetkeks vaikusesse, et plaadilt kuuldu üle mõtiskleda.

Albumil kõlavate vaimulike laulude varasem tundmine tekitab äratundmisrõõmu ning aitab kaasa klaveri kui instrumendi ja selle võimaluste kuulamisele. Remmeli seadetest kostuv viis teeb lood tuttavaks ka žanrikaugemale inimesele.92 views

Comments


bottom of page