top of page

Tuuli Pruul. “This is the Start”


“Värskelt on pruulitud ja pakendatud uus muusika albumisse “This is the Start”” (pressiteatest). Sellise pealkirjaga CD ilmus septembri lõpul plaadiriiulile ja 29. oktoobril anti plaadi esitluskontsert Erinevate Tubade Klubis. See on täielikult autoriplaat: muusika, tekstid ja seaded on kõik Tuuli sulest, ka produktsioon on ajastule kohaselt temalt endalt. Tulemuseks haarav mikstuur jazzist, soulist ja popist, harmoneerudes XXI sajandi hägusavõitu stiili- ja žanri piiridega.

CD-l on 9 vägagi erinevat poeetilis-filosoofiliste tekstidega laulu, mille muusika olemuse, omanäolise harmoonia ja rütmika arranžeeringu dikteerib tekst. Seetõttu on tema laulud kõik hästi lauldavad, ilma kummaliste keelt väänavate rütmideta. Saladus peitub nimelt faktis, et Tuuli on kirjandusest ja luulest huvitunud juba varasest noorusest peale, tõsine muusikahuvi, mis lõpuks siiski peale jäi, tuli mõningal määral hiljem. Kuid kirjandushuvigi pole kuhugi kadunud ja siin peitubki tema muusika omapära – tavaliselt on tal kõigepealt valmis laulutekstid ja siis asub ta otsima neile sisuliselt sobivat muusikalist kesta. Seda kinnitab ka esitajate valik: kõik 13 muusikut kas kuuluvad meie noorema džässmuusikute põlvkonna esiridadesse või on sinna peatselt jõudmas. Nende hulgas on kolm unikaalse häälega lauljat, kellest Pille-Rite Rei ei olnud esitluskontserdil laval. Veidi ebatavaline puhkpillisektsioon trompeti ja nelja saksofoniga nagu ka vibrafon kahes palas lisavad lugudele põnevat tekstuuri.


Ansambel esitab Tuuli Pruuli ingliskeelset, põhiliselt Rootsis valminud originaalloomingut, mis seadete stiilis ka välja lööb. Plaadi pealkirja “See on algus” ei saa päris sõna-sõnalt võtta: ilmselt on silmas peetud plaadistamisi, sest see on tema debüütalbum, kuid Tuuli ei ole sugugi algaja muusik. Selles kontekstis peab tunnustavalt mainima, et selle asemel, et hakata esimeste õnnestumistega kohe enesekindlalt end kommertsraadiotes reklaamima, nagu see kaasajal tavaks on saanud, on ta teinud põhjaliku professionaalse ettevalmistuse: alustas Tartus Elleri koolis Lembit Saarsalu käe all, bakalaureuse kraadi sai Tallinna ülikooli muusikaosakonnas, lõpetades magistrina EMTA. Siia peaks kindlasti lisama aasta Malmö muusikaakadeemias, kus ta õppiski laulukirjutamise keerulist kunsti, ja produktsioonikursused Otsa koolis. Nagu näete – midagi ei ole jäetud juhuse hooleks! Omapärase erandina lisandub ava- ja lõpuloos räppar Krick, kelle eestikeelne tekst ei ole Tuuli “pruulitud”. Igati meeldiv ja vägagi omanäoline lisa meie küllaltki arvukasse ja valdavalt heatasemelisse viimaste aastate džäss/pop plaadivalikusse.Comments


bottom of page