top of page

Trio Maag & Isabel Bermejo. “Charla”Muusika ajalugu võib vaadelda kui õnnelike kohtumiste rida. Ka iga rahva oma muusikalugu kujuneb õnnelike kohtumiste viljadest. Näiteks, kuidas eesti muusikud ristasid enamasti kodumaise poeesiaga cajun’it (Kukerpillid) või gregooriuse laulu (Pärt). Peibutav traditsioonifenomen moondub sisse elades “meie omaks”.

Buenos Airese tango vaimustuses instrumentaalmuusikaga alustanud Trios Maag (Kaspar Uljas – Marek Talts – Mingo Rajandi) laulab juba mõnd aastat hispaanlanna Isabelle Bermejo. Ansambli tuumik resideerib Süda-Euroopas, kuid nad on jätkuvalt – ja üha enamgi – eesti muusika. Ansambli algusaja võluvast tangotamisest on nüüdseks kasvanud palju värviküllasem, isiklikult läbitunnetatud, uuenduslik kõlaorgaanika; omanäoline ka ibero- muusikakultuuri kontekstis, sest on veidral kombel ka eestilik – järgi tegematu, lummavalt eksootilise, kunstis kõige kõrgemalt koteeritava omapära pitseriga. Sellised ongi eesti kultuuri saadikud nii Sise- kui Välis-Eestis, saagu nad innustust eesti arhiivisalvestistest ja cajun’ist, gregooriuse laulust või Buenos Airese slummist. Soovin maagidele ka välismaist agenti.

Kommunikatsioon on lõunamaiselt kirglik (plaadi pealkiri “Charla” tähendab jutuajamist). Emotsionaalsust tõstavad Isabelle Bermejo aeg-ajalt öeldud lausumised, skandeerimised, sajatused. “Garabato” eelmängus tsiteerib pala autor, ansambli käilakuju Mingo Rajandi austusavaldusena “Amélie” teemat, misjärel lahti rulluv bandooniumi-kitarri-vokaali kooskõla pulbitseb hämmastava seesmise jõuga. Mitmes palas avardavad kvarteti kõlapaletti külalisklarnet (Meelis Vind) ja trummid (Ahto Abner). Naelapea pihta on (siin akustilise) kitarristi Marek Taltsi hulluseenergia; tema sulest tuleb ka intrigeeriv, aeglase keskosa ja modaaalharmooniate-meloodiatega post-jazz-rock-pala “Charla Directa”, mille lõputeemas jäävad Abneri hot-rod’id markeeriv-maneerlikult mõnevõrra rockilikuks.


Tasub käia ka Trio Maagi kontsertidel, maagilistel minireisidel kaugetesse maadesse. Albumi muusika juba kodustanule võivad need osutuda lausa raputavaks. Ja atraktiivsed on nad ka, nagu oma asja kirega ajajad muistegi. Meie kultuurile toovad tervist ja elujõudu noor-eestiliku tungiga nii Euroopa, Briti saarte, Ameerika kui ka Jaapani, Malai, Põhja-Aafrika ekspedeerijad. Eri formaatides leitav album on tugev, põnev. Kõigis palades on see miski, mis korduval kuulamisel armsalt tuttavlikuna tungib siis juba täiesti iseeneslikult massiivse jõuga sügavale hingesoppidesse, luues tundeid ja lastes neid läbi elada. Raviv muusika.Comments


bottom of page