top of page

Simon Rattle Baieri Raadio sümfooniaorkestri peadirigendiks


Sir Simon Rattle. FOTO OLIVER HELBIG

Sir Simon Rattle määrati Münchenis asuva Baieri Raadio sümfooniaorkestri ja koori peadirigendiks alates hooajast 2023/2024. Esialgne leping on sõlmitud viieks aastaks. Sellega seoses loobub Rattle 2023. aastal Londoni sümfooniaorkestri muusikajuhi ametist ja temast saab orkestri emeriitdirigent.

Rattle’il on olnud tihedad suhted Baieri orkestriga alates 2010. aastast ning koos on antud palju kontserte. Rattle ootab huviga eelmise peadirigendi Mariss Jansonsi jälgedesse astumist. Londoni orkestrile ütles ta, et tema põhjused võtta vastu Baieri orkestri pakkumine on isiklikud. Uus ametikoht võimaldavat tal paremini hallata oma tööelu ja olla samas piisavalt kodu lähedal, olemaks oma lastega tihedas kontaktis. Rattle armastab enda sõnul Londoni orkestrit ja plaanib nendega koostööd teha ka edaspidi.

Baieri orkestri intendant Ulrich Wilhelm sõnas, et oma kire, kunstilise mitmekülgsuse ja karismaatilisusega saab Rattle’ist Mariss Jansonsile kõige väärilisem järeltulija. Wilhelm näeb ametisse nimetamist olulise ja tulevikku suunatud otsusena, eriti ajal, mil kunst on ülemaailmse pandeemia tõttu silmitsi raskete väljakutsetega.

Esimest korda kuulis Rattle Baieri sümfooniaorkestrit 1970. aastal, kui Rafael Kubelík juhatas seda Liverpoolis ja kõlas Beethoveni 9. sümfoonia. “See kontsert muutis mu elu,” meenutab Rattle. “Sellest eredast ja sügavuti muusikat mõtestavast kontserdist sai minu jaoks omamoodi etalon ja eesmärk, mille poole püüelda. Kui ma 2010. aastal, ligi 40 aastat hiljem, sattusin esimest korda seda orkestrit ise juhatama ja kavas oli Schumann, tunnetasin täpselt sama õhustikku ja vaimsust, ehkki 1970. aastate koosseisust oli orkestrisse järele jäänud vaid paar mängijat. Rafael Kubelík oli suutnud luua armastava muusikategemise õhkkonna, mida omakorda suutis hoida ka Mariss Jansons.”

Sir Simon Rattle’ist saab 1949. aastal asutatud BRSO ajaloo kuues peadirigent, enne teda on orkestrit juhatanud Eugen Jochum, Rafael Kubelík, Sir Colin Davis, Lorin Maazel ja Mariss Jansons.


Comments


bottom of page