top of page

Sander Mölder & RÜÜT. “Lendas meie kopelisse”Tähelepanelikule pärimusmuusika sõbrale ja teistelegi on ansambel Rüüt juba ammu tuntud oskusliku muusikalise kanga kudujana. Nende lood on liikuvad, põnevuse ja kergusega pikitud. Heas kooskõlas on ansamblis mängimas erinevad akustilised pillid ja klaarid vokaalid. Ma pole kindlasti erapooletu, aga pean inimhäält selle koosseisu trump-pilliks. Ansamblis mängivad ja laulavad Maarja Soomre, Maili Metssalu, Juhan Uppin ja Jaan-Eerik Aardam.

Sander Mölder on helilooja ja elektroonilise muusika võlur, kes sarnaselt ansambliga Rüüt loob delikaatseid muusikalisi mustreid ja kasutab ka vokaali kui instrumenti.

Nende koostöö sai alguse 2022. aasta detsembris toimunud Eesti Kontserdi öökontserdiks ette valmistudes. Sellel suvel ilmus ühisloominguga lühialbum “Lendas meie kopelisse”.

Albumi temaatiliseks hõbeniidiks on linnud. Muusikaliselt mahub valitud viie folktroonilise loo sisse parasjagu mitmekesisust. Liigutud on mitut rada pidi, mida selline kooslus võiks üldse koos käima mahtuda. Näiteks on albumi avalugu “Kandlemägi” õrn instrumentaalne mõtisklus, kus akustilise kitarri ehe naturaalsus on läbi põimunud modifitseeritud kandlehelide ja elektroonilise lainetusega. Suure kontrasti sellele toob laul “Lenda, lenda”, mis saab kindlasti (kui juba ei ole) suurepäraseks tantsusaalide hitt-looks. Haaravad löökfraasid laulutekstis, kaasakiskuv rütm, läbi keha kumisevad bassikäigud ja pehme väikekannel seob selle kõik üheks tervikuks – suurepärane!

Kolmandaks rajaks on kerge meeleolu muusika, mida ilmestab kõige paremini lugu “Juba linnukesed”. See on kulgevat laadi mänglev improvisatsioon pealkirjast lähtuval teemal.

“Kuulen ma laande” ja “Loomine” võiksid olla maiuspalad pärimuslaulu armastajatele.

See album on justkui isutekitaja, kus leidub midagi pea igale sihtrühmale. Antud juhul on see tõeliselt hästi õnnestunud komplekt, mis algab justkui Sander Möldri poolselt tänavalt ja lõpeb Rüüdi poole kaldu. Jääb üle vaid loota, et ehk valitakse neist üks või mitu rada tulevikus ka põhjalikumalt ette võtta.
Comments


bottom of page