top of page

Monika-Evelin Liivi preemia Rael Rendile


Monika-Evelin Liiv ja Rael Rent koos Angelina Georgiadi ja Ineke Hellingmaniga Tallinna Raekojas. FOTO TIIT MÕTUS

Rahvusvaheliselt hinnatumaid eesti metsosopraneid, peamiselt Soomes, Inglismaal ja Prantsusmaal töötav Monika-Evelin Liiv korraldas möödunud aasta 6. detsembril Tallinna raekojas üllatava ja Eestis vähelevinud benefiss-kontserdi. Liivi kontserdi mõte oli esineda kutsutud sõpradele koos oma Viinis tegutsevate

partnermuusikutega ning annetada kontserdi tulu ühele andekale eesti vokalistile, et toetada tema õpinguid välismaal. Kammermuusikat mänginud kreeka viiuldaja Angelina Georgiadi ja hollandi pianist Ineke Hellingmani koosmusitseerimine jäi meelde hea ansamblitunnetusega, iseäranis avaldasid muljet Rodion Štšedrini kahe teose – “Albénizt jäljendades” ja “Humoresk” ja Eestis vähetuntud Kreeka XX sajandi esimese poole helilooja Nikos Skalkottase töö “Kolm kreeka rahvalaulu” ettekanded.

Monika-Evelin Liiv esitas Tšaikovski viis romanssi ning Ameerika eelmise sajandi helilooja Ernest Charles’i laulu “When I have sung my songs to you”. Sama kavaga oli lauljatar enne Tallinna esinenud menukalt Inglismaal. Elav, emotsionaalne ja hingestatud esitus, teksti mõtestatud ja nüansseeritud edasiandmine ning suurepärased vokaalsed võimed tegid Liivi esinemisest selle kontserdi kulminatsiooni, kuid ürituse keskseks sündmuseks kujunes organiseerija tahtel siiski erikülalise, noore eesti metsosoprani Rael Rendi ülesastumine.

Praegu Inglismaal Walesi kuninglikus muusika- ja draamakolledžis klassikalist laulu õppiv Rael Rent oli pälvinud Liivi tähelepanu viimasel Vello Jürna nimelisel vokalistide konkursil. Mina kuulsin Renti esimest korda ja muljed on vägagi positiivsed ning lootustandvad: veel oma arenguteel olev lauljatar kütkestab häälematerjali, selge diktsiooni ja enesekindla lavalise väljendusega. Nii Gabriel Fauré kui Henri Duparci laule (vastavalt “Les berceaux” ja “Soupir” ning “Chanson triste”) kujundas ta varjundirikkalt, demonstreerides ka head prantsuse keele hääldust. Kontserdile tulnud kuulajate annetustest sündiski aga Monika-Evelin Liivi nimeline preemia, mille esimeseks laureaadiks on Rael Rent.

Jääb soovida, et kuuleksime Renti peagi juba pikema iseseisva kontserdiga ja miks mitte ka mõnes rollis kodumaa ooperilavadel. Potentsiaalis pole küsimust.

Comments


bottom of page