top of page

Lendutõus / Segakoor Noorus


Hiljuti oma 60 aasta juubelit tähistanud nooruslik segakoor sai hakkama mitme täiskasvanuliku teoga – kogus kokku terve hulga tegusid ja mõtteid ning raius need raamatusse, samuti pandi tallele käesoleval ajal tekitatav kõlakultuur elik anti välja CD. Plaadil dirigeerivad koori Maarja Helstein, Taavi Hark ja Markus Leppoja.

Noorus on olnud usin salvestaja, aastate jooksul on ilmunud 13 helikandjat. Kusjuures kahte esimest mäletan end kaugeil kaheksakümnendail korduvalt keerutanuvat, eriti teisena ilmunut, kus peal Tambergi imeline “Amores”. Eelmisest heliplaadist on praeguseks möödas aga juba üle kümne aasta, nii et vahepeal oli kogunenud hulk põnevat materjali, mida välja käia. Nooruse üks tänuväärseid tegevusi on olnud tellida eesti heliloojailt uusi teoseid. Ja vähemalt heliplaadile valitu on kõik emakeeles – mis ei ole praegu ju enam sugugi iseenesestmõistetav.


Plaadi avateos on suurvorm, Mariliis Valkoneni “Lendutõus”, ja selles teeb kaasa keelpillikvartett Prezioso. Järgneb laule mitmelt autorilt – Martin Sildos, Markus Leppoja, Sander Sokk, Karl Petti ja Maria Kõrvits. Tekstid, mida heliloojad on kasutanud, on läbipõimunult loodusest ja armastusest. Nõnda on kogu heliplaat saanud üpriski ühtse, lüürilises tundetoonis näo. Ent eriti jäid meelde need lood, kus oli kasutatud instrumente – Valkoneni oopuse kõrval ka Kõrvitsa laulus “All õhtutaeva”, kus oboed mängis Ingely Laiv-Järvi. Instrumentaarium annab juurde mingi eriomase nüansi, aroomi, laengu – loob selgema eripära. Valitud teoste helikeel on kaunikesti “krõbe” ja võib vaid aimata, kui palju aega ja vaeva on selgeksõppimine harrastuskoorilt nõudnud, ent ei higi ega pisaraid plaadilt ei kuule, kõik tuleb välja loomuliku kergusega.


Noorus on hästi oma noorte dirigentide nägu ja tegu – noortele omase kõlapaletiga, kõlas ehk nagu veidi naiivne ja sinisilmnegi, samas hästi siiras ja heatahtlik, uudishimulik ja teotahteline. Aga noored vanainimesed nad ei peakski ju tahtma olla!


Comments


bottom of page