top of page

Joosep Kõrvits. Öö on ilus / Vaiguviiul


Joosep Kõrvitsal tuli eelmise aasta lõpupoole välja meeleolukas vinüül “Öö on ilus”. Plaadil kõlab tugevalt autorlik statement: oma lood, mida ta ka ise esitab – tšellol, kitarridel, erinevatel klahvpillidel, ühes loos on ka flöödipartii sõbralt. Nimiloos “Öö on ilus” on ka ise sisse lauldud vokaal.


Tšello on muusikute suguvõsast pärineva Joosep Kõrvitsa põhipill, mida ta on õppinud nii Tallinna muusikakeskkoolis kui EMTAs, ta on töötanud orkestrandina ERSOs, aga ka mänginud näiteks ansamblis Indigolapsed. Praegu on ta keskendunud oma loomingule ning on ka õpetaja Paide ja Gustav Adolfi muusikakoolis.


Muusikapalades on sellel terviklikult kaunil vinüülplaadil stiililises mõttes easy listening’i sugemeid, kuidseda väga isikupärases, puhastatud laadis. Muusika loob nagu ookeani atmosfääri, kus lihvitud palad hõljuvad oma isikupärases kujus – sageli tšello juhtivat meloodiat esitamas, siis pizzicato’s peamist mõtet esitades (pala “Promise”). Siis kitarr saatmas tšellot; palas “Adagio” huvitavalt modifitseeritud süntesaatori saade, mis laseb tšello laulvusel eri kooslustes jälle uuena tulla; pisut murendatud tšellokõlad palas “Armastus võidab”, all orellik saund. Siis iiri-ballaadilik kitarri ja tšello duo “Song of hope”; löökpillipärase süntesaatorisaatega “Veider vari”, kus kitarri kõrval tuleb sisse ka flööt; ning lõpulugu, vokaaliga “Öö on ilus” – kaunis meloodia, kus on välditud magusaks minemise karisid, valitseb maitsekus ja harmoonia.


Tean, et vinüül teeb tugevat comeback’i, aga tekkis küsimus, miks individuaalselt selle plaadi autor seda soovis? Ta ütleb intervjuus: “Elades digiajastul, kus üha rohkem infot liigub pilve, ja selle ülemineku perioodil, kus füüsiline muutub digitaalseks, on vastandiks populaarsust koguv vinüül ikkagi entusiastidele mõeldud nišitoode.” Saan sealt teada (mida märkad ka kohe, kui plaadi kätte võtad), et talle oli oluline ka plaadi kujunduslik pool, mida just vinüül saab rohkem esile tõsta. Plaadiümbriseks on kunstiteos, siia on spetsiaalselt pildi loonud noor kunstnik Anna Kõuhkna, kelle isikupärase värvilahendusega maailmas puhkevad hiidlilled ja liiguvad inimesed.


Plaadi väljaandja on 2017. aastal tegevust alustanud plaadifirma Vaiguviiul. Nende kodulehele pilku heites näen, et nad on välja andnud klassikat, nagu Ruja, In Spe, Kaseke, samuti Vaiko Epliku ja Jarek Kasari plaate. Valikud paistavad head ja eksklusiivsed.29 views

Comments


bottom of page