top of page

Ingrid Lukas. “Elumeloodia”


Šveitsis resideerival Eesti muusikul Ingrid Lukasel ilmus pärast 8-aastast pausi uus album. “Elumeloodia” koosneb kümnest laulust, kokku on kuulamist ligi 40 minutiks. Album algab ingliskeelselt ja läheb sujuvalt üle eesti keelele, on ka kakskeelseid palu. Viimased on justkui muusik ise – kahe koduga, nagu laulja ütleb.

“Elumeloodias” on häälel väga oluline roll. On sosistamist, sõnumist ja võimsate taustahäältega kulminatsioone. Albumil on üsna palju pärimusmuusikat. Seda kuuleb peamiselt elektroonikaga põimitult, aga ka puhtal kujul. Ingrid Lukas kasutab ka täiesti pärimuslikke tekste: “Rainspell” on vihmaloits, “Pill oll’ helle” aga rahvaviisi töötlus. Viimane on minu jaoks eriti meeldejääv, sest seal on kõike – rahvalaulu, võimsat taustavokaali ja üllatavalt hästi sobituvat elektroonikat. Ingrid Lukase pehme hääl sobib selle kõige juurde suurepäraselt.

Albumit kuulates tekib tunne, et tegelik “Elumeloodia” algab kolmandast-neljandast laulust. Esimesed kaks on nagu sissejuhatuseks – jazz-soul’i rütmid annavad Lukase vahepealsest loomingulisest elust aimu, et albumisse sisse elada. Esimene pala “Dignity” on puhtalt inglise, teine, “Analogue Connections”, inglise ja eesti keeles. Kolmas, eelpool mainitud “Rainspell”, on loits, mis läheb juba albumi edasise meeleoluga kokku. Albumi nimilugu “Elumeloodia” jäi minu jaoks natuke teiste laulude varju, aga ehk seetõttu, et see eristub oma eestikeelse teksti ja originaalmuusika poolest, st pole rahvaviisiga seotud. Ka elektroonikat on seal vähe, ja seepärast mõjub nimilugu rahustavalt ja ehedalt. Kuuleb päris Ingrid Lukast, kes laulab oma elumeloodiat.

Albumi kaks viimast helitööd, “Free Your Voice” ja “Say It Out Loud”, moodustavad terviku – järjest kuulates läheb üks sujuvalt üle teiseks. Ja kui “Free Your Voice” keskendub, nagu pealkirigi ütleb, häälele ja selle võimalustele, siis “Say It Out Loud” jõuab kulminatsioonini ja lõpetab vaibudes albumi.

“Elumeloodial” kõlavad lood tundusid kuulates kuidagi lühikesed. Laulu jõuab küll sisse elada ja juba nautida, aga tahaks veidi veel. Õnneks on terve album mõnusat kuulamist täis ja Ingrid Lukase looming jääb kuulajasse veel ka pärast helisema.64 views

Comments


bottom of page