top of page

Galina Grigorjeva. “Music for Male-Voice Choir”2022. aasta detsembris tähistas helilooja Galina Grigorjeva oma juubelit ning sel puhul ilmus 2023. aasta alguses Eesti Rahvusmeeskoori ning Grigorjeva koostööna autoriplaat “Music for Male-Voice Choir”. Pooled albumile jõudnud teoste salvestised ilmusid ka 2014. aastal välja antud autoriplaadil, teine osa on värskelt üles võetud, seega kõlavad vastsel CD-l tegelikult kaks erinevat Rahvusmeeskoori koosseisu, aga mõlemal juhul on meeste ees dirigent Mikk Üleoja.

Plaadi üldine meeleolu kannab vene õigeusu traditsioonide võtmes rahu ja sügavust, kuulates liikusid mõtted kohe Sergei Rahmaninovi poole. Grigorjeva kirjutab ilusat muusikat, mida on kuulajana kerge omaks võtta. Salvestatud muusika sobib nii rahulikuks taustaks muude tegevuste saateks kui keskendunult kuulamiseks koos sisekaemuslike mõtisklustega.

Koorilauljale on sellise muusika esitamine aga suur väljakutse. Eesti Rahvusmeeskoori esituses mõjuvad laulud tihtipeale raskepäraselt ja surutult, vokaalis on kosta tööd ja pingutust. Spetsiaalselt plaadile kirjutatud uudisteos “Agnus Dei” ning üks Grigorjeva tuntumaid teoseid “In paradisum” on muutunud meeskoori esituses ka liialt marsilikuks ning forsseerituks. Sellise muusika puhul ootan kuulajana sügavat ja kandvat, samas kerget vokaali ning rohkem legato-liine.

Eredama elamuse pakkus “Prayer”, kus meeskoor oma õrnade akordidega kandis hoopis saatepartii rolli ning tšellosoologa säras Theodor Sink. Ühiselt kõlab plaadil ka kiirema tempoga eristunud “God is the Lord”, kus suurekoosseisuline meeskoor ning üksik tšello pidasid toredat dialoogi.

Galina Grigorjeva on suurepärane helilooja, kelle teoste ettekandmine pakub ka professionaalsetele kollektiividele väljakutset, samas kui õige vokaalitunne paika saada, on võimalik kuulajale ülimat ja paljutähenduslikku muusikalist kogemust pakkuda.
コメント


bottom of page