top of page

Enn Kunila ja Arne Mikk


Eesti Kultuurkapitali Helikunsti sihtkapitali tunnustuspreemia: enneolematu eesti muusika peo korraldamine Hiiumaal - Rudolf Tobias 150


“Itaalia helilooja Rossini olla kord tabavalt öelnud, et muusika keel on ühtne kõigile rahvastele ja põlvkondadele, sest seda mõistetakse südamega. [---] Südamed ühtemoodi avatud, nopib igaüks kultuurielamustelt kaasa just selle, mis teda eriliselt puudutab või kõnetab.” (Enn Kunila, Vana Tallinna galakontserdi kavaleht, 26.08.2023)
“Mässavalt pidutseva hingelise jõu laulik.” Nende sõnadega on Mart Saar iseloomustanud oma sõpra Rudolf Tobiast. Ta oli esimene eesti helilooja, kelle mitmekülgne looming oli ees oma ajast ja kodumaal valitsenud võimalustest. Läbi suurte raskuste suutis ta 1909. aastal Leipzigis publiku ette tuua oma oratooriumi “Joonase lähetamine”. Publikumenu ettekanne ei saavutanud, kuid teose väärtused avasid talle peagi professori koha Berliini kõrgemas muusikakoolis. Eestis kõlas “Sanctus” sellest oratooriumist esmakordselt 1913. aastal Estonia teatri- ja kontserdisaali avamisel helilooja enese juhatusel.” (Arne Mikk, “Hooaeg”, 2023, suvi)
36 views

Comments


bottom of page