top of page

Ehale on 2022. aastal kokku tulnud pärimusmuusikat viljelev bänd, kelle repertuaari kuuluvad nii arhiivist leitud pärimuslood kui ka autorilooming. Koosseisu kuuluvad Aet Kubits (klarnet, vokaal), Mathias Lantin (kitarr, vokaal), Hellika Otsar (viiul, vokaal) ja Aneta Ponetajev (viiul, vokaal). 2022. aasta lõpus välja antud “Üheks” on bändi esimene lühialbum.


Kuuest loost koosneval plaadil kombivad noored muusikud nii iseenda võimete kui ka žanri piire. Eesti pärimuslood nagu “Vaga polka” ja “Jüri Loringu labajalad” algavad küllaltki traditsiooniliselt, kuid on edenedes vürtsitatud üha leidlikumate seadeelementidega. Julgelt on mängitud nii harmoonia kui rütmiga ning seeläbi omandavad rahvalikud meloodiad kaasaegse kõla. “Siberi polka” (mille arhiivisalvestis küll pärit Vigala kihelkonnast) liigub mõneti eestimaisest kõlapildist kaugemale, mida rõhutavad kohati slaavilike joontega soolod. Järgnev “Liesl” on Aet Kubitsa autorilooming, mis valsi- ning masurkaelemente kombineerides on küll albumi melanhoolseim, kuid sellegipoolest armas ning sooja olekuga lugu. Plaadi ainus laul “Kuningal oli kolm tütart” toob kuulaja eelmise pala lummusest küllaltki järsult välja, kuid on oma jõulisuses kaasahaarav. Lühialbumi lõpetab töötlus Angus Lyoni loost “Washington Square Park”, mis on stiililt küll üsna kaugel albumi alguslugudest, kuid toob kergust ja liikuvust, lõpetades EP helges meeleolus.

“Üheks” on värvikirev kompott kohalikust ja rahvusvahelisest, demonstreerides ilmekalt nii bändi terviklikkust kui ka iga individuaalse pilli kõla.


On tore, et eesti pärimusmuusikamaastikule sigineb üha enam noori tegijaid, kes ei pelga läheneda traditsioonidele mänglevalt ja väikese krutskiga. Eesti pärimusmuusika keskuse toel tegutsemist alustanud Ehale on kindlasti kollektiiv, kelle tegemistel tasub tulevikus silma peal hoida.


202 views

Comments


bottom of page