top of page

Curly Strings. Pidu meis eneses


Esmalt hakkavad kõrva varjundirohked pillikõlad, mida asjaosalised nõtkelt valdavad ja mis väga maitserikkalt on kinni püütud. Ja siis lugude ja laulude vorm ning üdi ise. Ikka ja alati on kosutav kuulda, kuidas mänguoskus soovitu väljamängimisel ei ole komistuskiviks, vaid vastupidi, instrumentaallugudes, vahemängudes ja soolodes lastakse registrid mõnuga lahti ja pillide pilgar saab rõõmustada kuulajat täiega.

Rohkem aga paneb mõtlema see, mida meile noored muusikud ütlevad (ja mida ütlemata jätavad). Minu sees peoks küll ei läinud, aga kuigi Eeva Talsi hääl on nõnda heleilus, mõjuvad laulud hoopis mõruhelgete ja ootamatult täiskasvanulikena: kord haarab tunne kohe saabuvast päikeselisest hommikust ja õnnelikust päevast, ent siis hiilib kuskil ohutunne, võimalus, et see ilu ei pruugigi kätte jõuda – riid või saatus võivad takistuseks saada. Või kaduvik ise. Vana tegijana on mõne laulu sõnade seadmisel olnud toeks Aapo Ilves, teises on tsiteeritud Doris Karevat, siis aga Tõnis Parksepa read – nii on siin plaadil eri põlvkondade tunded ja kogemused. Võib olla, et just selle tõttu mõjuvad plaadi lood nii ajatult ja viimast sajandit meenutavaid, mitte-veel-nii-igavikulisi nähtusi vilksab vaid mõni: “nananaa”, “velg”, “omahind”, “loll” ... Ka koos Nubluga lauldud ja räägitud mehetapja-regilaul tundub rohkem olevat viide praegu ühiskonnas teemaks olevale kui sajanditevanuse rahvalaulu taaselustamine.

Julgeks arvata, et ka selle Curly Stringsi helikandja laule kannab kauges-külas-vanaema-juures-vaim, kus ajuti tõuseb meelde midagi tuttavat ja samas jälle tuleb ootamatu hingeliigutus. Säärases lugudereas ja taolisel ajal, kui ihuliselt on võimatu kuhugi kaugele liikuda, hakkab täiesti uutmoodi kõlama ka meremehelaul Rotterdami-reisust – reilendrist on saanud meeleheitlikus, isegi ennastunustavas meeleolus ja tempos tuhisev polka. Naljaga pooleks: justkui selgelt on kuulda, kui raskelt võib muusikutele mõjuda võimaluse puudumine publikule mängida ja kontserttuurile mittepääsemine ning millise isuga on see helikandjale välja valatud!
166 views

Yorumlar


bottom of page