top of page

Grawemeyeri preemia võitis Lei Liang

Tänavuse Grawemeyeri preemia laureaat on 47-aastane Hiinast pärit, teismelisena Ameerikasse kolinud helilooja Lei Liang. Võidu tõi talle teos pealkirjaga “A Thousand Mountains, A Million Streams”, mis on inspireeritud Hiina maastikest. Helitöö sügavamaks allhoovuseks on muidugi tänapäevased loodushoiuprobleemid ning inimese ja looduse vahelise suhte hävinemine. 35-minutine teos tekitab kuuldekujutluses omanäolise maastiku ning orkestrikõla on kohati lausa ekspansiivne. Lisaks ähvardavatele helidele, mis vihjavad kliimamuutustele, on teoses ka õrnemaid episoode, mis meenutavad kuulajale olukorra võimalikku paranemist ja hävinenu taaselustumist. Lisaks traditsioonilistele pillihelidele peavad orkestrandid sosistama, vaskpillimängijad oma pillide sisse kõnelema ning keelpillimängijad kraapima pillikeeli ja -korpust. Teose esiettekande ja -salvestuse tegi Boston Modern Orchestra Project, dirigeeris Gil Rose.

Lei Liang on California ülikooli kompositisooniprofessor ning resideeriv artist Qualcommi instituudis, kus tema tegevusalaks on koos teadlastega korallriffide helitöötlus. Aastal 2015 oli Lei Liang ka Pulitzeri muusikapreemia finalist saksofonikontserdiga “Xiaoxiang”, samuti on ta pälvinud Rooma preemia, Aaron Coplandi preemia ning Guggenheimi stipendiumi.

Grawemeyeri preemia puhul on tegu ühe prestiižseima heliloojatele antava tunnustusega, millega kaasneb 100 000 dollarit preemiaraha. Esimest korda anti see välja 1985. aastal. Laureaadi otsustab Louisville’i ülikooli Grawemeyeri fond, valitute hulgas on olnud näiteks Lutosławski, Ligeti, Adams, Boulez, Esa-Pekka Salonen jt.

10 views
bottom of page